Od 28 czerwca 2009 r. obowiązują nowe zasady dziedziczenia ustawowego. W przypadku braku testamentu oraz innych spadkobierców ustawowych zamiast gminy i Skarbu Państwa będą teraz powołani do spadku dziadkowie lub pasierbowie zmarłego.
Z chwilą śmierci spadkodawcy spadek nabywają jego spadkobiercy powołani do dziedziczenia z ustawy albo z testamentu. Gdy osoba zmarła pozostawiła testament, to wówczas dziedziczą osoby w nim wskazane. Tylko wówczas, gdy żadna z tych osób nie chciała być spadkobiercą (np. odrzuciła spadek) lub nie mogła nim zostać (np. sąd uznał ją za niegodną dziedziczenia), następuje dziedziczenie ustawowe co do całości spadku.
Z kolei dziedziczenie ustawowe co do części spadku następuje, wtedy gdy spadkobierca nie powołał do tej części spadkobiercy albo gdy którakolwiek z kilku osób, które powołał w testamencie, nie chce lub nie może zostać spadkobiercą.
Spadkobiercą testamentowym lub ustawowym może zostać tylko ta osoba fizyczna, która żyje w chwili otwarcia spadku. Dziedziczyć może jednak dziecko, które w chwili otwarcia spadku było już poczęte, pod warunkiem że urodziło się żywe.
Spadkobiercą nie może też być osoba prawna, która nie istnieje w chwili otwarcia spadku. Natomiast fundacja ustanowiona w testamencie przez spadkodawcę może zostać spadkobiercą, gdy zostanie wpisana do rejestru w ciągu dwóch lat od ogłoszenia testamentu.
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Gazety Prawnej.
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na pytania:
Kiedy dziedziczy małżonek i dzieci
Kiedy dziedziczy rodzeństwo
Kiedy spadek dla pasierbów
W jakiej kolejności odziedziczysz spadek