Nie tylko notariusze będą mieli prawo do poświadczania kopii dokumentów. Uprawnienia otrzymają też adwokaci, radcowie prawni, rzecznicy patentowi i doradcy podatkowi.
Dziś w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie senackiego projektu nowelizacji ustaw w zakresie uwierzytelniania dokumentów. Przewiduje on, że profesjonalni pełnomocnicy będą mogli sami uwierzytelniać odpisy dokumentów. Dzięki temu zostanie ograniczony obowiązek dołączania do akt oryginałów lub odpisów notarialnych.
– Zaproponowana przez Senat nowelizacja ma doprowadzić do odformalizowania postępowania cywilnego, administracyjnego, sądowoadministracyjnego oraz podatkowego – tłumaczy radca prawny Wojciech Biernacki z Kancelarii Radców Prawnych Biernaccy.

Poświadczona kopia

Do tej pory przepisy kodeksu postępowania cywilnego i innych postępowań oraz ustaw o adwokaturze i o radcach prawnych nie określały jednoznacznie, jaką moc mają dokumenty poświadczone za zgodność z oryginałem przez adwokata, radcę prawnego, rzecznika patentowego i radcę Prokuratorii Generalnej. Nic nie mówiły one także na temat tego, czy konieczne jest dostarczenie oryginału dokumentu obok poświadczonej jego kopii.
– W ostatnich latach sądy coraz częściej zaczęły odstępować od traktowania tych poświadczonych kopii tak jak dokumentów oryginalnych – mówi adwokat Maria Urbańska z kancelarii Kosiński i Wspólnicy.
– W dodatku mimo że przepisy postępowania administracyjnego oraz Ordynacji podatkowej wprost nie nakazują posługiwania się dokumentem oryginalnym, to jednak w praktyce utarło się, że właściwym środkiem dowodowym są tylko oryginały – dodaje.

Dokument urzędowy

Nadal obowiązywać będzie zasada, że strona powołująca się w piśmie na jakiś dokument, na żądanie swojego przeciwnika procesowego, powinna złożyć oryginał w sądzie jeszcze przed rozprawą. Projekt nowelizacji przewiduje jednak, że zamiast oryginału strona będzie mogła złożyć odpis dokumentu, jeżeli jego zgodność z oryginałem została poświadczona przez notariusza albo pełnomocnika strony – adwokata, radcy prawnego, rzecznika patentowego lub radcy Prokuratorii Generalnej. Dokument poświadczony przez profesjonalnego pełnomocnika za zgodność z oryginałem będzie miał moc dokumentu urzędowego. Sąd na wniosek strony albo z urzędu będzie mógł zażądać od strony składającej odpis przedłożenia oryginału, jeżeli będzie to uzasadnione okolicznościami sprawy.

Pełnomocnictwo procesowe

Senacki projekt nowelizacji zmienia też ustawy korporacyjne. Wprowadza zasadę, że adwokat ma prawo sporządzać poświadczenia odpisów dokumentów za zgodność z okazanym oryginałem. Gdyby dokument zawierał dopisek, poprawki, uszkodzenia lub inne cechy szczególne, to wówczas adwokat będzie to musiał stwierdzić w poświadczeniu. Podobne uprawnienia otrzymają również radcowie prawni i doradcy podatkowi. Pełnomocnicy będą mogli również uwierzytelniać odpisy udzielonego im pełnomocnictwa oraz innych dokumentów wskazujących na ich umocowanie.