Rejestracja firmy w "jednym okienku" trwa nawet 50 minut

autor: Krzysztof Tomaszewski29.06.2009, 03:00

Nowe procedury wydłużyły czas rejestracji działalności gospodarczej w urzędach gmin i miast. Mimo udzielanych porad przedsiębiorcy mają poważne problemy z prawidłowym wypełnieniem wniosku EDG-1. Urzędnicy samorządowi postulują dokonanie dalszych uproszczeń w obowiązującym formularzu.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP

Polecane

Reklama

Komentarze (15)

 • Sąsiad z za płotu(2009-06-29 07:29) Zgłoś naruszenie 00

  Rejestracje tak uproszczono,że teraz jak sąsiad wynajął garaż na drukarnię to już kilka miesięcy muszę walczyc z tym bezprawiem. Nikt nie pyta gdzie będzie działalnośc prowadzona !!! Te uproszczenia prowadzą do kpin..Możesz zgłosić działalnośc pod adresem koscioła, cmentarza, ...

  Odpowiedz
 • rewolucjonista(2009-06-29 08:30) Zgłoś naruszenie 00

  Bez jednego okienka załatwiałem 4 urzedy w jeden dzień. Teraz czekam już czwarty tydzień na nowe zaświadczenia...
  Najlepiej by to okienko zadziałało, gdyby zlikwidować trzy urzędy i zostawić jeden - powiedzmy skarbowy i też wystarczy... i będzie jedno okienko.

  Odpowiedz
 • pawka(2009-06-29 08:41) Zgłoś naruszenie 00

  Jedno okienko to wielka fikcja, w Warszawie na Regon, wymagany do działalności firmy czeka się ponad miesiąc, paranoja. A bez regonu nie załatwi sie ZUS itp. Poza tym wymyslono niesamowicie skomplikowany formularz rejestracyjny, bzdurny totalnie,bo dlaczego nowy podmiot ma wpisywać stare kody PKD z 2004 r? Urzedników jest za dużo i wymyslaja wierutne bzdury!!!

  Odpowiedz
 • Krzysztof(2009-06-29 08:45) Zgłoś naruszenie 00

  Z mojego doświadczenia wynika, że najbardziej opornym urzędem jest GUS. Zarówno US jak i UM sprawdzają się bardzo dobrze i wszystkie sprawy załatwiają stosunkowo bezproblemowo.

  @rewolucjonista:
  Aktualizacja wpisu trwała w moim przypadku 3 dni + czas potrzebny poczcie na dostarczenie listu w obrębie jednego miasta (czyli 4 dni).

  Odpowiedz
 • przedsiębiorca(2009-06-29 09:08) Zgłoś naruszenie 00

  Proponuję aby p.Minister od "jednego okienka" przesiadł się do jednego
  okienka i załatwiał przedsiębiorców w/g wymyslonych przez siebie wypocin.
  Praktyka jest najlepszą ze szkół.

  Odpowiedz
 • zorientowany(2009-06-29 10:25) Zgłoś naruszenie 00

  przepisy wykonawcze dotyczące "1 okienka" ministerstwo pisało "za pięć dwunasta na kolanie" - kto nie wierzy ten niech sprawdza - "1 okienko" musiało tak zafunkcjonować bo za bardzo sie spieszyli, bo przecież obiecali społeczeństwu że będzie, rząd chciał zrobić sobie dobry PR ale wyszło im tak jak wyszło dlatego m.in. bo naprędce wprowadzanych zmian nie konsultowali, konsultowali w tajemnicy przed innymi urzedami zainteresowanymi w tworzeniu tego bubla (projekt został skonsultowany z urzedami w białymstoku- tak napisali w uzasadnieniu rozp. natomiast reszta polski dowiedziała się jak ostatecznie "1 okienko" będzie funkcjonowało jak już przeczytała rozp.)

  Odpowiedz
 • Praktyk(2009-06-29 13:13) Zgłoś naruszenie 00

  Ja dzięki jednemu okienku rejestruję spółkę kapitałową już drugi miesiąc.

  Rządowi gratulujemy pomysłu a przede wszystkim jego wykonania.

  Miało być pięknie, a wyszło jak zwykle.

  Odpowiedz
 • haha(2009-06-29 23:37) Zgłoś naruszenie 00

  do mecenasa przyszedł facet rejestrować sp.j. czekał dosyć długa i pyta się nagle co z tym 1 okienkiem na to mecenas tylko zaśmiał się haha

  Odpowiedz
 • Pracownik UG(2009-07-01 10:24) Zgłoś naruszenie 00

  Pracuję w dziale działalności gospodarczej i faktycznie zamiast ułatwić przedsiębiorcom życie to jest wręcz przeciwnie. Nie ma możliwości technicznych wprowadzenia jednego okienka w Polsce. Dobrym rozwiązaniem było by przeniesienie rejestracji działalności gospodarczej do Urzędów Skarbowych.

  Odpowiedz
 • oburzona(2009-07-02 07:42) Zgłoś naruszenie 00

  Teraz na REGON czekałam 3 tygodnie. Kiedyś mogłam załatwić to w jeden dzien. Kpiny!

  Odpowiedz
 • normalka(2009-07-02 21:00) Zgłoś naruszenie 00

  Oto właśnie różnica w pojęciu jednego okienka pomiędzy obywatelem, a urzędnikami. Dla obywatela jedno okienko to stawienie się w odpowiednim organie rejestrowym, gdzie sprawnie zostanie wyposażony we wszystkie numerki i zaświadczenia, jakie "demokratyczne państwo prawa" od niego wymaga. Dla urzędnika zaś to samo okienko, to tylko biuro podawcze, do którego należy złożyć "ryzę" makulatury, która następnie zostanie rozesłana do kilku instytucji, które i tak będą wzywać owego petenta z uwagi na jakieś braki, w rodzaju krzywo wypełnionych rubryczek. Zapisy ustawy o KRS (art. 19b), do których odniósł się 7 to już szczyt absurdu, który wygląda bardziej jak jakaś "sankcja karna rejestrowa zapobiegawcza". A polakom gratulujemy mądrych ministrów.

  Odpowiedz
 • Biznesplany.Biz(2009-07-06 01:15) Zgłoś naruszenie 00

  Cały pomysł z jednym okienkiem to temat zastępczy dla problemów z jakimi muszą zmagać się przedsiębiorcy każdego dnia w własnej firmie. Co im po tym że załatwią wszystko w jednym okienku jeśli później nie mogą skutecznie prowadzić własnej działalności i muszą zmagać się z dużą liczbą przeróżnych zagrożeń. I to nie ze strony konkurencji tylko państwa któremu płacą bardzo duże podatki i któremu tak naprawdę napędzają gospodarkę.

  Nie mam przy tym pretensji do urzędników którzy przestrzegają tylko przepisów które zostały stworzone, tylko do osób które je stworzyły i do osób które mają teraz możliwość ich zmiany, jednak czasami sprawiają wrażenie jakby ich to nie obchodziło.

  Odpowiedz
 • ehhh(2009-07-06 10:28) Zgłoś naruszenie 00

  Ostatnio musiałem zaktualizować swój wpis... mimo, że wypełniałem EDG-1 zgodnie z instrukcją to i tak trudno było mi dojść które pola należy podać w przypadku dodania kilku numerów PKD...

  Żenada...

  Odpowiedz
 • simonw(2009-11-05 11:16) Zgłoś naruszenie 00

  Przeprawa w urzedzie miasta trwała dośc długo (ze względu na złe połączenie pdk 2004 i 2007 które okazuje się muszą sie pokrywać zgodnie z numerami wiec jesli po stronie 2004 piszemy A w kol 11 to po stronie 2007 w kol 11 musimy wpisac nowy numer 2007), jednak bez wiekszych problemów. Czas oczekiwania w kolejce we Wrocławiu to 3-4 godziny (jedna osoba na 25 minut przy 7 okienkach) wiec mozna spokojnie wziac numerek i wrocic za pare godzin.

  W urzędzie skarbowym ludzie sa mili, pomocni, mozna wniosek wypelnic przy okienku, urzednicy chetnie pomagaja i sluza radą. Kolejek brak - najlepszy urzad z tych do obskoczenia

  ZUS - nowe wnioski, nowe pola, nikt nie wie co tam wpisac, informacja mowi zeby sprawdzic na stronie internetowej, moja ksiegowa sama nie wie po co dana kolumna jest. Oczywiscie ZUS odbije wniosek ze wzgledu na brakujacy regon (aby zmiescic sie w czasie nalezy odbic wniosek bez regonu). Jak regon przyjdzie (czekam dopiero 8 dni) nalezy wniosek zlozyc raz jeszcze jako korekte od razu uzupelniajac dane konta bankowego (ktorego takze bez regonu zalozyc nie mozna).

  Odpowiedz
 • matias(2010-03-05 14:30) Zgłoś naruszenie 00

  ja już czekam na regon ponad 3 tygodnie nie moge zalatwic ani zus ani skarbowki ani zalozyc konta w banku paranoja a date rozpoczecia mam wpisana we wniosku na 15.02 utrudnia mi to wszystko prace niesamowicie ksiegowa kaze czekac sam juz nie wiem co poczac najlepiej bym polikwidowal te wszystkie urzedy i obibokow w nich pracujacych

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane