Sejm wybrał dziś prof. Stanisława Biernata na sędziego Trybunału Konstytucyjnego.

Za kandydaturą głosowało 270 posłów, przeciw było pięciu. Podczas głosowania na sali nie było posłów PiS. Opuścili oni salę obrad tuż przed głosowaniem nad całością nowelizacji ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji, protestując w ten sposób przeciwko niedopuszczeniu posłów opozycji do zadawania pytań.

Zgłoszony przez klub PO 59-letni prof. Biernat z Uniwersytetu Jagiellońskiego był jedynym kandydatem na miejsce, które w TK zwolni prezes Trybunału Jerzy Stępień - jego 9-letnia kadencja dobiegnie końca 25 czerwca.

Prof. Biernat jest sędzią Naczelnego Sądu Administracyjnego. W 1971 r. ukończył z wyróżnieniem studia na Wydziale Prawa UJ; w 1995 r. otrzymał tytuł profesorski, od 2000 r. jest profesorem zwyczajnym; od 2004 r. - członkiem Komitetu Nauk Prawnych PAN. Jego główne dziedziny badań to prawo publiczne oraz prawo europejskie. Jest autorem ponad stu prac naukowych, w tym kilku książek. Jego rozprawa habilitacyjna uzyskała I nagrodę w konkursie "Państwa i Prawa" za najlepszą pracę habilitacyjną w dziedzinie nauk prawnych w Polsce.

Prof. Stanisław Biernat jest twórcą i kierownikiem Katedry Prawa Europejskiego UJ - czołowego w Polsce ośrodka badań nad problematyką prawną integracji europejskiej i wpływu prawa europejskiego na prawo polskie. Przy Katedrze utworzył w 2003 r. Podyplomowe Studium Prawa Europejskiego. W latach 1991 - 2004 prowadził zajęcia w Krajowej Szkole Administracji Publicznej w Warszawie, poświęcone pozycji prawnej obywatela wobec administracji publicznej. Nie jest i nie był członkiem partii politycznych. Jest żonaty, ma dwie dorosłe córki.

Do TK prof. Biernat kandydował już dwukrotnie - ostatnio w 2006 r., gdy głosami ówcześnie rządzącej koalicji PiS-Samoobrona-LPR wybrano na sędziów prof. Teresę Liszcz, Marka Kotlinowskiego i Lidię Bagińską, która wkrótce po zaprzysiężeniu zrezygnowała i w jej miejsce wybrano prof. Mirosława Granata.