Europejskie Stowarzyszenie Sędziów popiera działania sędziów polskich zmierzające do utrzymania niezawisłości sędziowskiej - poinformował dziś rzecznik Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" Waldemar Żurek. Jednocześnie przypomniał, że na jutro polscy sędziowie zapowiadają akcję protestacyjną w postaci "dnia bez wokand".

"W przyjętej 24 maja w Turku rezolucji ESS wyraża swoje zaniepokojenie przyjętym w Polsce systemem wynagradzania sędziów i nieprzestrzeganiem w tym zakresie fundamentalnych zasad ujętych w międzynarodowych aktach" - powiedział sędzia Waldemar Żurek.

Jak wynika z rezolucji, ESS "ponagla władze polskie, aby stosowały międzynarodowe standardy niezależności sądów" i apeluje, by organy władzy wykonawczej i ustawodawczej "powstrzymały się od jakichkolwiek działań, które mogłyby zagrozić niezawisłości sędziów".

"Europejskie Stowarzyszenie Sędziów ponagla także władze polskie, aby upewniały się, że powszechnie uznane standardy niezawisłości są przestrzegane przez cały czas i nie są podejmowane żadne działania, które mogłyby zostać uznane za ich osłabianie" - stwierdzono w rezolucji.

"Cieszymy się, że udało nam się uzyskać poparcie ESS. Jednocześnie martwi nas to, że takie problemy dostrzegane są w Europie czy na świecie, a u nas nie podejmuje się żadnych działań, by zapobiec zapaści wymiaru sprawiedliwości" - powiedział sędzia Żurek.

Zarząd SSP "Iustitia" wezwał sędziów do protestu w formie "dnia bez wokandy"

Żurek przypomniał, że Zarząd Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" wezwał sędziów w przyjętej w maju uchwale do protestu zaplanowanego na 30 maja w formie "dnia bez wokandy".

W uchwale Zarząd SSP "Iustitia" z ubolewaniem stwierdza, że żaden z jej postulatów, dotyczących zasad dojścia do urzędu sędziego i sposobu kształtowania wynagrodzeń sędziowskich, nie został uwzględniony w pracach prowadzonych w Ministerstwie Sprawiedliwości.

"W związku z tym, realizując uchwałę zebrania delegatów z dnia 12 kwietnia 2008 r., wskazujemy dzień 30 maja 2008 r. jako dzień bez wokandy, apelując równocześnie do sędziów, aby we własnym sumieniu i z pełnym poczuciem odpowiedzialności podejmowali decyzje dotyczące uczestnictwa w tym proteście" - napisano w uchwale "Iustitii".

Jak wyjaśniono w uchwale, celem protestu nie jest opóźnianie toczących się procesów, a jedynie zwrócenie uwagi społeczeństwa i rządzących na autentyczne problemy wymiaru sprawiedliwości.

"Wysokość wynagrodzenia sędziego powinna odpowiadać godności sprawowanego przez niego urzędu"

"Jakość korpusu sędziowskiego jest jednym z elementów decydujących o prawidłowym funkcjonowaniu państwa prawa. Wysokość wynagrodzenia sędziego zależy wyłącznie od państwa, w imieniu którego feruje on wyroki. Powinna ona odpowiadać godności sprawowanego przez niego urzędu. Dlatego też sposoby dochodzenia do urzędu sędziego i kształtowania wynagrodzeń sędziowskich muszą stać się przedmiotem całościowej reformy. Nasz protest nie doprowadzi do zapaści sądownictwa - on ma tej zapaści zapobiec" - napisano w uchwale "Iustitii".

Wcześniej "dniem bez wokandy" miał być 31 marca. Sędziowie na znak protestu przeciw zbyt niskim płacom mieli wykorzystywać urlopy na żądanie oraz zwolnienia lekarskie. Akcja protestacyjna nie zakłóciła pracy zdecydowanej większości sądów.

Europejskie Stowarzyszenie Sędziów jest organizacją skupiającą 38 stowarzyszeń krajów członkowskich reprezentujących środowiska sędziowskie, wśród nich wszystkie państwa Unii Europejskiej. Współpracuje z Europejskimi władzami ustawodawczymi w szczególności z Radą Europy, Komisją Europejską i Unią Europejską; jednym z zadań Europejskiego Stowarzyszenia Sędziów jest monitorowanie sytuacji w sądownictwie i pozycji sędziów I wymiaru sprawiedliwości w państwach członkowskich.