Umowa przedwstępna sprzedaży lokalu. Zbyt wysoka kara umowna za odstąpienie

autor: Małgorzata Kryszkiewicz12.05.2008, 03:00

W umowie przedwstępnej sprzedaży lokalu mieszkalnego Yuniversal Podlaski z Białegostoku zawarł zapisy naruszające prawo. Przykładem jest artykuł uzależniający przelanie wierzytelności od zgody dewelopera.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • crimson(2008-05-28 19:20) Zgłoś naruszenie 00

  cd.
  Jeżeli przepisy nie mają charakteru iuris cogentis, a więc strony mogą własną decyzją odmiennie uregulować dany stosunek prawny, to oznacza, że mogą uregulować tą materię zarówno w sposób bardziej korzystny, jak i niekorzystny, z punktu widzenia strony stosunku prawnego. Powołany pogląd prowadzi zaś do logicznego absurdu - przepisy nie mają charakteru bezwzględnie obowiązującego, ale skoro nie jest dopuszczalne od nich odstępstwo na niekorzyść jednej ze stron umowy, to paradokslanie nabierają charakteru bezwzględnie obowiązującego (wyznaczając nieprzekraczalny wzorzec konstrukcyjny postanowienia umownego).

  Odpowiedz
 • crimson(2008-05-28 19:06) Zgłoś naruszenie 00

  Niektóre z informacji zawartych w artykule są po prostu nierzetelne, i zamiast prawnie edukować czytelnika wprowadzają go w błąd.
  Dla przykładu, jak można twierdzić, że umowne uzależnienie [rzelweu wierzytelności od zgody dłużnika jest sprzeczne z prawem, skoro art. 509 k.c. jednoznacznie stanowi, że "wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią (przelew), chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania".
  Wynika z tego wprost, że jeżeli zastrzeżenie umowne tak stanowi, zgoda dłużnika jest konieczna dla dopuszczalności przelewu.
  Swoistym zaś kuriozum, w zakresie sposobu argumentacji, jest wykładnia powołanego orzeczenia sądu apelacyjnego, zwłaszcza zdanie "Oznacza to, że proponowane warunki realizacji świadczenia nie mogą być mniej korzystne niż rozwiązania wynikające z takich przepisów, nawet jeżeli nie są to przepisy bezwzględnie obowiązujące".

  Odpowiedz
 • Mickey(2008-05-12 11:48) Zgłoś naruszenie 00

  Wszystko pięknie, ale czy ktoś zdaje sobie sprawę, że eliminacja z rynku małych deweloperów spowoduje wzrost ceny nieruchomości?? Im mniej podmiotów po stronie podaży tym wyższa cena..no chyba że 3 mln Polaków w jednym dniu wyjedzie za ocean..

  Odpowiedz
 • Karol(2008-05-12 09:21) Zgłoś naruszenie 00

  Skończyć z oszukaństwem i dołorzyć deweloperom mocne kary żeby odechciało im się drugiego oszukać dodatkowo zabrać całej rodzinie i dzieciom nie pracującym

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane