statystyki

Nieodprowadzenie przez pracodawcę składek od całości wynagrodzenia jest przestępstwem

autor: Marcin Nagórek19.11.2020, 09:32; Aktualizacja: 19.11.2020, 12:09
Dla stwierdzenia przestępstwa niezgłoszenia do ubezpieczeń społecznych albo podania danych nieprawdziwych nie ma znaczenia zgoda osób pracujących.

Dla stwierdzenia przestępstwa niezgłoszenia do ubezpieczeń społecznych albo podania danych nieprawdziwych nie ma znaczenia zgoda osób pracujących.źródło: ShutterStock

W ramach działalności gospodarczej prowadzę cukiernię. Kontrola ZUS wykazała, że zatrudniam pracowników na półlegalnych umowach o pracę. Płacę składki od minimalnego wynagrodzenia, a resztę wypłacam „pod stołem”. Pracownicy na to się zgodzili, zostali też przesłuchani i się do tego przyznali. Ponadto jedna osoba w ogóle nie była zgłoszona do ubezpieczeń. Kontrolerzy poinformowali mnie, że będę miała sprawę karną. Czy to prawda? Czy nie mogę po prostu zapłacić zaległych składek?

Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa systemowa) kontrola może obejmować w szczególności zgłaszanie do ubezpieczeń społecznych. Natomiast w trakcie przeprowadzania kontroli inspektor ZUS ma prawo do wielu czynności, w tym:

  • badać wszelkie księgi, dokumenty finansowo-księgowe i osobowe oraz inne nośniki informacji związane z zakresem kontroli;
  • dokonywać oględzin i spisu składników majątku płatników składek zalegających z opłatą należności z tytułu składek;
  • zabezpieczać zebrane dowody;
  • żądać udzielania informacji przez płatnika składek i ubezpieczonego;
  • przesłuchiwać świadków.

Skoro zaś w ocenie kontrolerów zaistniały sytuacje związane z nielegalnie sformułowanymi zapisami umownymi, których celem było zmniejszenie obciążeń, tj. odprowadzenie niższych składek lub brak w ogóle zgłoszeń do tych ubezpieczeń, to należy ocenić to w kontekście art. 36 ustawy systemowej oraz art. 219 kodeksu karnego. Z tego pierwszego artykułu m.in. wynika, że każda osoba objęta obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi podlega zgłoszeniu do ubezpieczeń społecznych. Ponadto obowiązek zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych osób takich jak np. pracownicy lub wykonujący umowy cywilnoprawne należy do płatnika składek. Natomiast z drugiego ze wskazanych artykułów wynika, że kto narusza przepisy prawa o ubezpieczeniach społecznych, nie zgłaszając – nawet za zgodą zainteresowanego – wymaganych danych lub zgłaszając nieprawdziwe dane mające wpływ na prawo do świadczeń albo ich wysokość podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Inspektor Pracy(2020-11-19 20:20) Zgłoś naruszenie 31

    A jest legalne po fakcie pracy w szkodl i nieb warunkach pracy okradanie ludzi z wieku emerytalnego jak to zrobił Tusk.Juz Nikt nie wierzy w ten system ,Niktmu nie zaufa.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane