statystyki

Zmiany w prawie budowlanym wchodzą w życie. Nowe przepisy ułatwią pracę inwestorom

autor: Marcelina Fąfara15.09.2020, 09:01; Aktualizacja: 15.09.2020, 09:02
Absolutną nowością jest nowa forma projektu budowlanego

Absolutną nowością jest nowa forma projektu budowlanegoźródło: ShutterStock

Wchodzące w życie 19 września przepisy m.in. zmniejszą liczbę dokumentów na etapie uzyskiwania pozwolenia na budowę, a także poszerzą katalog obiektów, które można będzie wznosić bez takiej decyzji.

Już za cztery dni wchodzi w życie obszerna, bez wątpienia największa od wielu lat nowelizacja ustawy z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1333; dalej: p.b.). Wśród wielu zmian wprowadzi istotne modyfikacje w procesie inwestycyjnym, w tym w procedurze uzyskiwania pozwolenia na budowę. Do najważniejszych innowacji w tym zakresie należą: nowy podział projektu budowlanego, zawężenie definicji obszaru oddziaływania obiektu budowlanego oraz poszerzenie katalogu robót budowlanych niewymagających zgłoszenia lub pozwolenia na budowę. To dobre wiadomości dla deweloperów i firm planujących nowe projekty budowlane – po nowelizacji przepisów przejdą proces inwestycyjny zdecydowanie szybciej, sprawniej, odczują też większą stabilność wydawanych decyzji.

Projekt na raty

Absolutną nowością jest nowa forma projektu budowlanego. Po zmianach będzie składał się on z trzech odrębnych części, tj.: z projektu zagospodarowania działki lub terenu, projektu architektoniczno-budowlanego oraz projektu technicznego. Co istotne, inwestor, występując z wnioskiem o wydanie pozwolenia na budowę, będzie musiał dostarczyć jedynie dwa pierwsze dokumenty. Natomiast projekt techniczny będzie przekazywany do zatwierdzenia dopiero na etapie składania wniosku o pozwolenie na użytkowanie. Rozwiązanie to ma przyczynić się do skrócenia czasu wydawania decyzji o pozwolenie na budowę. Przy czym co do zasady projekt techniczny powinien jednak powstać już na etapie uzyskiwania pozwolenia na budowę, gdyż do zawiadomienia o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych inwestor musi już dołączyć oświadczenie o sporządzeniu projektu technicznego dotyczącego zamierzenia budowlanego zgodnie z obowiązującymi przepisami, zasadami wiedzy technicznej, projektem zagospodarowania działki lub terenu, projektem architektoniczno-budowlanym oraz rozstrzygnięciami dotyczącymi zamierzenia budowlanego. Taka formuła ma na celu wyeliminowanie sytuacji, w których rozpoczęcie budowy odbywa się bez wcześniejszego sporządzenia kompletnego projektu. Inwestor, prowadząc budowę bez sporządzonego projektu technicznego, naraża się na karę grzywny.

Nie oznacza to, że projekt techniczny nie może być modyfikowany w trakcie trwania budowy. Wyodrębnienie go ma właśnie ułatwić inwestorowi wprowadzanie w nim zmian już na etapie prac budowlanych – co się często zdarza w praktyce (np. gdy nabywca mieszkania u dewelopera życzy sobie przestawienia ścianek działowych) .


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • czesio(2020-09-15 20:46) Zgłoś naruszenie 12

    "Natomiast projekt techniczny będzie przekazywany do zatwierdzenia dopiero na etapie składania wniosku o pozwolenie na użytkowanie" co za bzdura kto to pisał ???????? jesli nadzór powie ze projkety sa wykonane żle to budynek do rozbiórki ? po zakonczeniu po prostu nadzór zabiera projekty techniczne do archiwum.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane