Radykalne ograniczenie zwrotów nieruchomości w naturze, za to więcej odszkodowań dla osób uprawnionych. To główny cel nowelizacji ustaw o komisji weryfikacyjnej oraz o gospodarce nieruchomościami, którą w ostatni piątek przyjął Sejm.
Najistotniejsza korekta dotyczy art. 214a ustawy o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 65 ze zm.). W noweli przewidziano istotne rozszerzenie tzw. odmownych przesłanek dekretowych. Dziś uprawniony może odzyskać nieruchomość w naturze lub w niektórych przypadkach otrzymać odszkodowanie.
Po wejściu w życie nowych przepisów zasadą stanie się możliwość ubiegania się o odszkodowania. Zwrotom w naturze nie będą podlegać np. nieruchomości, w których mieszka choć jeden lokator, przeznaczane na cele nauki, oświaty i kultury, położone na terenie kompleksów wypoczynkowych.
Środowiska lokatorskie nowe regulacje chwalą. Podkreślają, że to właśnie zwroty nieruchomości zamieszkanych przez lokatorów były jedną z przyczyn reprywatyzacyjnych patologii. Niezadowolony z przepisów jest Związek Miast Polskich. Jego zdaniem ustawa to proteza ustanowiona wyłącznie dla Warszawy, podczas gdy polskie miasta potrzebują kompleksowego rozwiązania kłopotów reprywatyzacyjnych.
Etap legislacyjny
Ustawa uchwalona przez Sejm