statystyki

Delegowanie po nowemu: Jak będą działać zagraniczne inspekcje?

autor: Karolina Topolska30.07.2020, 08:28; Aktualizacja: 30.07.2020, 09:04

źródło: DGP

Od dziś przedsiębiorcy wysyłający swoich pracowników za granicę muszą dostosować się do nowelizacji przepisów, które istotnie zmieniają ich obowiązki. Wielką niewiadomą jest to, jaką praktykę w tym zakresie przyjmą zagraniczne inspekcje

Jeden dzień na powiadomienie zagranicznych władz i możliwość ukarania nawet wtedy, gdy brakuje oficjalnych informacji o warunkach zatrudnienia pracownika, które mają w danym przypadku zastosowanie – na to od dziś muszą być przygotowane polskie firmy, które delegują pracowników do pracy w Unii Europejskiej. Od 30 lipca w całej zjednoczonej Europie wchodzi bowiem w życie obowiązek stosowania przepisów implementujących nowelizację dyrektywy o delegowaniu pracowników, czyli dyrektywy 2018/957 z 28 czerwca 2018 r. Dla Polski zmiany są istotne, bo rocznie z naszego kraju delegowanych jest ponad pół miliona osób.

Spóźnienie nie gra roli

Wielu krajom członkowskim UE nie udało się wdrożyć dyrektywy w terminie. W takiej sytuacji jest m.in. Polska. Dla naszym firm, wysyłających pracowników delegowanych za granicę, ważniejsza jest jednak implementacja w pozostałych państwach UE. Tymczasem ze strony internetowej Komisji Europejskiej (stan na 29 lipca) wynika, że większość krajów dyrektywy nie wdrożyła (18, w tym Dania, Grecja, Włochy, Hiszpania, Austria, Słowenia), a implementacji, choćby częściowej, dokonało tylko dziewięć z nich (m.in. Francja, Niemcy i Belgia). Oczywiście dane te zmieniają się z dnia na dzień i mogą być spóźnione w stosunku do stanu rzeczywistego, niemniej statystyka pokazuje, że w tej kwestii nie jest najlepiej. Powstaje więc pytanie, czy w krajach, które nie wdrożyły dyrektywy na czas, nowych zasad delegowania nie trzeba będzie jeszcze stosować?


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Karolina(2020-07-30 17:00) Zgłoś naruszenie 00

    Ja sama wyjeżdżam za granicę pracować. A jeszcze mam stosowny kierunek, który zdobyłam na Studium Pracowników Medycznych i Społecznych. Opiekuję się osobami starszymi i to od lat, więc samemu można to też dobrze załatwić.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane