statystyki

WSA: Organ musi dotrzymać słowa i powiadomić o zwłoce w rozpatrywaniu sprawy

autor: Dorota Beker17.06.2020, 08:10; Aktualizacja: 17.06.2020, 08:14
Zgodnie z regulacjami kodeksu postępowania administracyjnego w sytuacji, w której z przyczyn niezależnych nie jest możliwe załatwienie sprawy w pierwotnym terminie, organ jest zobowiązany do wskazania nowej daty wydania rozstrzygnięcia i wyjaśnienia powodów opóźnienia.

Zgodnie z regulacjami kodeksu postępowania administracyjnego w sytuacji, w której z przyczyn niezależnych nie jest możliwe załatwienie sprawy w pierwotnym terminie, organ jest zobowiązany do wskazania nowej daty wydania rozstrzygnięcia i wyjaśnienia powodów opóźnienia.źródło: ShutterStock

Wygaśnięcie kadencji członka SKO uzasadnia przedłużenie terminu na załatwienie sprawy. Organ musi jednak każdorazowo o tym powiadomić i wskazać dokładnie, do kiedy rozstrzygnięcie zostanie wydane – wynika z wyroku WSA w Krakowie.

Zapadł on w sprawie, w której strona odwołała się od decyzji burmistrza odmawiającej przyznania zasiłku okresowego. Akta wraz z odwołaniem wpłynęły do samorządowego kolegium odwoławczego (SKO) w sierpniu. Po upływie nieco ponad 30 dni skarżący został poinformowany, iż termin na rozstrzygnięcie musi zostać przedłużony do końca października, bo wygasła kadencja członka kolegium prowadzącego sprawę i została ona przydzielona innemu referentowi. Niestety nowy referent otrzymał dokumenty dopiero 20 grudnia. Ze względu na brak uzyskania rozstrzygnięcia skarżący wystosował w styczniu ponaglenie. Tego samego dnia została również wydana decyzja o utrzymaniu rozstrzygnięcia w mocy organu I instancji (burmistrza). W reakcji na to strona złożyła do wojewódzkiego sądu administracyjnego skargę na bezczynność organu.


Pozostało 48% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Michelle(2020-07-21 08:23) Zgłoś naruszenie 00

    Michelle, 20. ww​​​​w​​​.x​​​xl​​​​a​​​​d​​y​.​x​y​​​z​​​​

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane