statystyki

Zmiany w prawie pracy mają zachęcić seniorów do dłuższej aktywności. Oto propozycje RDS

autor: Łukasz Guza10.06.2020, 08:54; Aktualizacja: 10.06.2020, 08:57
Ze środków Funduszu Pracy mogłyby być też finansowane świadczenia wynikające z tzw. umowy mentorskiej. Mentor (starszy pracownik) wdrażałby w obowiązki osoby nowo przyjmowane lub dążące do przekwalifikowania

Ze środków Funduszu Pracy mogłyby być też finansowane świadczenia wynikające z tzw. umowy mentorskiej. Mentor (starszy pracownik) wdrażałby w obowiązki osoby nowo przyjmowane lub dążące do przekwalifikowaniaźródło: ShutterStock

Jeżeli dniówka pracownika jest wydłużona, to powinien mieć prawo do kolejnych (drugiej i trzeciej) 15-minutowych przerw od wykonywania obowiązków. Dostosowywanie stanowisk pracy do potrzeb osób starszych należy dofinansować z Funduszu Pracy lub innych źródeł publicznych.

Takie rozwiązania przewiduje „Porozumienie strony pracowników i strony pracodawców Rady Dialogu Społecznego na rzecz aktywnego starzenia”, które przyjęli partnerzy społeczni reprezentowani w RDS (trzy ogólnopolskie centrale związkowe i cztery organizacje pracodawców). Liczą, że wypracowane wspólnie propozycje zaakceptuje i zrealizuje rząd.


Pozostało 90% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (31)

  • Karol(2020-06-11 08:33) Zgłoś naruszenie 557

    Młodych zagonić do pracy!Wstyd, aby dziadkowie i babcie musieli pracować do końca swoich dnia, a młody na wikcie i opierunku u rodziców. Bo żadna praca mu nie pasuje, a jeść trzeba!!!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Ewa k(2020-06-10 18:07) Zgłoś naruszenie 533

    Sam sobie pracuj do 70 lat

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • 60+(2020-06-10 09:44) Zgłoś naruszenie 535

    Urzędy pełne emerytów-absolwenci uczelni bez pleców staże poza krajem.Sciana wschodnia potrzebuje miejsc pracy.Duże miasta oazą budżetówki.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • janek(2020-06-10 20:07) Zgłoś naruszenie 522

    W wieku 65 lat będę miał 50 lat pracy ! To mało !!! Oczywiście jeżeli dożyje,bo już nie mam siły.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Bert(2020-06-10 22:53) Zgłoś naruszenie 4253

    głosujcie na Trzaskowskiego, to może załatwi obowiązek pracy do 70, bez zbędnych 15 min przerw i innych głupot

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Kuba(2020-06-10 22:11) Zgłoś naruszenie 393

    W wieku 65 l będę miał 50lat pracy i 1000dni nadgodzin pracę w szkodl i nieb warunkach że źródłami izotop i rtęcią i wojska pow desant z limitem skoków bojowych .I co dalej Wam mało?

    Odpowiedz
  • Rex(2020-06-11 09:59) Zgłoś naruszenie 382

    Jak to jest? Najpierw ułatwienia dla pracodawców w postaci zwalniania smsem, obniżania wynagrodzenia i decydowaniu o urlopie pracownika , a później dodatkowa przerwa za prace za miskę zupy?

    Odpowiedz
  • Gość (2020-06-12 03:02) Zgłoś naruszenie 334

    Nie ma takiej możliwości żebym musiał pracować do 70-siątki młodzi niech zapierniczają a nie leżą bykiem

    Odpowiedz
  • pracująca(2020-06-11 15:58) Zgłoś naruszenie 304

    Tyle ludzi krzyczało na podwyższenie wieku emerytalnego chyba tylko dlatego by mieć 2 źródła dochodu emeryturę i wynagrodzenie bo wielu czasem po 2-3 dniach wraca na to samo miejsce pracy z tym samym albo niższym wynagrodzeniem !!! Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o KASE !!!

    Odpowiedz
  • Xxx(2020-06-11 14:43) Zgłoś naruszenie 270

    Tedi a może do smierci

    Odpowiedz
  • The Polak (2020-06-12 05:38) Zgłoś naruszenie 160

    Jaki kodex pracy obowiązuje na kontraktach zagranicznych. Odpowiadam żaden. Wyzysk i oszustwo ida w parze. Polskie firmy dzięki temu mają się B. dobrze

    Odpowiedz
  • Joanna(2020-06-14 00:08) Zgłoś naruszenie 161

    Pracować dłużej? Pracownik po zawale na świadczeniu rehabilitacyjnym zwolniony w wieku 62 lata - na trzy lata przed emeryturą. Przed zawałem NIE MIAŁ ANI JEDNEGO DNIA zwolnienia lekarskiego - 41 lat pracy - praca umysłowa. I gdzie dostanie teraz pracę? Za co ma żyć do czasu emerytury?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Kuba(2020-06-13 14:21) Zgłoś naruszenie 1512

    Zagonić Tuska nieroba ,Kosińska do roboty.Ile Oni mieliśmy lat pracy uczciwie przepracowanych.

    Odpowiedz
  • Marlena(2020-06-14 18:55) Zgłoś naruszenie 100

    W Polsce większość ludzi po 60-tce nie jest w stanie już pracować. Nie ma co się porównywać do krajów zachodnich bo tam jest zupełnie inny poziom życia (który sprawia, że ludzie są w znacznie lepszej formie fizycznej i psychicznej). Nie wyobrażam sobie, aby w Polsce jakiś 70-letni dziadzio bądź babulinka mieli jeszcze ganiać do pracy.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Tedi (2020-06-10 17:25) Zgłoś naruszenie 859

    Zakaz dorabiania do emerytur!albo podnieść wiek emerytalny kobiety 70 lat męszczyżni 75lat

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • MIRO(2020-06-12 16:21) Zgłoś naruszenie 77

    Mam 66 lat i jeszcze pracuje lecz właśnie dochodzę do wniosku że jestem niepoważne (właściwe inaczej) po co mi to jestem jak jak to moje otoczenie Właściwie to mam szczęście bo żyje mam zdrowie i moje problemy Życzę wszystkim zdrowia.

    Odpowiedz
  • Jasece(2020-06-14 13:46) Zgłoś naruszenie 67

    Chcemy być krajem europejskim,chcemy mieć pensje europejskie,chcemy tylko brać. Od siebie dajemy niewiele. Wszyscy nasi znajomi, którzy w latach osiemdziesiątych wyjechali z Polski pracują do 65 lub więcej lat. A my najlepiej w wieku 50 lat poszlibyśmy na emeryturę. Tak się nie da.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz