statystyki

Rzecznik TSUE: Polska ulga na złe długi niezgodna z unijną

autor: Mariusz Szulc08.06.2020, 16:00
Problem polegał na tym, że dłużnik rozpoczął w tym czasie postępowanie likwidacyjne. Kancelaria uznała jednak, że mimo tego powinna mieć prawo do korekty VAT.

Problem polegał na tym, że dłużnik rozpoczął w tym czasie postępowanie likwidacyjne. Kancelaria uznała jednak, że mimo tego powinna mieć prawo do korekty VAT.źródło: ShutterStock

Wierzyciel powinien mieć możliwość skorygowania podstawy opodatkowania VAT, nawet jeśli w chwili korekty dłużnik znajduje się w trakcie postępowania upadłościowego lub likwidacji – uważa Juliane Kokott, rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE.

Na razie jest to tylko opinia, ale w praktyce przy wydawaniu wyroków sędziowie TSUE często kierują się wskazówkami swoich rzeczników.

Chodziło o polskie przepisy o uldze na złe długi, czyli art. 89a ustawy o VAT. Pozwala on wierzycielom, którzy nie dostali zapłaty za towar lub usługę, skorygować podstawę opodatkowania VAT i podatek należny po 90 dniach od upływu terminu płatności.

Skorzystanie z ulgi zależy jednak od spełnienia dodatkowych warunków. Jeden z nich pozwala na korektę VAT wyłącznie wtedy, gdy dłużnik w chwili korzystania z ulgi nie znajduje się w trakcie postępowania upadłościowego, likwidacyjnego lub restrukturyzacyjnego. O zgodność tego warunku z unijnym prawem toczył się spór, który trafił w końcu na wokandę TSUE.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane