Zasadniczym i wyłącznym zadaniem osoby, która będzie wykonywać obowiązki I prezesa Sądu Najwyższego, będzie zwołanie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów SN, tak by sędziowie mogli przedstawić głowie państwa pięciu kandydatów na I prezesa SN - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda.

Prezydent podczas środowej sesji pytań i odpowiedzi (Q&A) na Facebooku był pytany, kiedy poznamy nazwisko nowego I prezesa Sądu Najwyższego. Duda odparł, że ma nadzieję, że jak najszybciej.

Przypomniał, że w czwartek kończy się kadencja obecnej I prezes SN Małgorzaty Gersdorf. "Nie ma, bo nie został wyłoniony, ani jeden kandydat (na I prezesa SN), a powinno zostać przedstawionych przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN prezydentowi RP pięciu kandydatów na to stanowisko zgodnie z ustawą. Zgromadzenie się nie odbyło, żaden kandydat nie został przedstawiony" - powiedział Duda.

W związku z czym - jak mówił - zgodnie z obowiązującymi przepisami zostanie wyznaczona osoba, które zacznie wykonywać obowiązki I prezesa SN zaraz po wygaśnięciu kadencji prezes Gersdorf.

Prezydent powiedział, że p.o. I prezesa SN może "być wyłącznie sędzia SN wyznaczony przez prezydenta RP, jak stanowi ustawa", a "wyłącznym i zasadniczym zadaniem jest przede wszystkim zwołanie Zgromadzenia (Ogólnego Sędziów) po to, żeby mógł zostać wybrany I prezes SN".

"Mam nadzieję, że tak jak przewiduje ustawa, będzie wybranych pięciu kandydatów na I prezesa SN, pięciu kandydatów, których wybiorą sami sędziowie, prezydent nie ma tutaj nic do powiedzenia. I ci kandydaci zostaną przedstawieni prezydentowi RP, aby wybrać ostatecznie tego sędziego, który ma zostać I prezesem SN" - wyjaśnił Duda. "O jakichkolwiek moich kandydatach tutaj w ogóle nie może być mowy" - podkreślił.

Wraz z końcem kwietnia upływa sześcioletnia kadencja obecnej I prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf. Jak przekazało biuro prasowe SN, od początku maja sędzia Gersdorf przechodzi w stan spoczynku.

W połowie kwietnia SN poinformował, że w związku z ograniczeniami związanymi z epidemią odwołany został termin Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego ws. wyboru kandydatów na I prezesa. Będzie ono mogło być zwołane po ustaniu zakazów w kontaktowaniu się obywateli - zdecydowała I prezes SN Małgorzata Gersdorf.

Pierwotnie Zgromadzenie Ogólne SN, które miało wybrać kandydatów na I prezesa, zostało zwołane na 17 marca. Jednak z uwagi na epidemię koronawirusa prezes Gersdorf przesunęła termin tego zgromadzenia na 31 marca, a następnie na 21 kwietnia.