statystyki

ETPC: Nie wszyscy mają prawo do higieny

autor: Dominika Bychawska-Siniarska24.03.2020, 08:06; Aktualizacja: 24.03.2020, 08:08
Prawa człowieka mają za zadanie chronić w szczególności mniejszości i zapewnić im godne i bezpieczne warunki bytowe. Zdaje się, że trybunał przegapił możliwość ustanowienia w swoim orzecznictwie prawa do wody i ochrony praw grup nieuprzywilejowanych, które są szczególnie narażone w sytuacjach kryzysowych.

Prawa człowieka mają za zadanie chronić w szczególności mniejszości i zapewnić im godne i bezpieczne warunki bytowe. Zdaje się, że trybunał przegapił możliwość ustanowienia w swoim orzecznictwie prawa do wody i ochrony praw grup nieuprzywilejowanych, które są szczególnie narażone w sytuacjach kryzysowych.źródło: ShutterStock

10 marca 2020 r. Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał wyrok w sprawie Hudorovič i inni p. Słowenii odnoszący się do warunków sanitarno-bytowych w romskim koczowisku. Dwóch pierwszych skarżących, ojciec i syn, zwracało się kilkakrotnie do władz miasta Ribnica w Słowenii o pomoc w poprawie warunków higienicznych. Mieszkali oni ponad 30 lat w drewnianych chatkach bez dostępu do wody i kanalizacji.

Władze zakupiły dla koczowiska zbiornik na wodę i generator prądu. Mieszkańcy sami mieli pokryć koszty utrzymania toalet. Po pewnym czasie generator, jak i zbiornik zostały sprzedane. Mieszkańcy obozowiska twierdzili, że zbiornik się zamulił i nie nadawał się do użytku. Kolejni to 14-osobowa rodzina z miasteczka Dobruška. Do jej domu nie została doprowadzona woda (zgody na przekop nie wyrazili sąsiedzi). Rodzina musiała czerpać wodę z miejskiej fontanny.


Pozostało 89% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane