statystyki

Nie ośmieszajmy ustawy zasadniczej [KOMENTARZ]

autor: Patryk Słowik24.03.2020, 08:01; Aktualizacja: 24.03.2020, 08:02
Patryk Słowik, fot. Wojciech Górski

Patryk Słowik, fot. Wojciech Górskiźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Konstytucja nie służy legitymizowaniu głupoty. Przekonywanie zatem, że osoba umieszczona w kwarantannie powinna rozważyć, czy ograniczenie jej praw i wolności obywatelskich odbyło się zgodnie z ustawą zasadniczą, jest szkodliwe społecznie.

Do napisania tego tekstu zachęcili mnie Artur Pietryka i Aleksandra Połatyńska z kancelarii Wardyński i Wspólnicy, którzy w serwisie internetowym „Rzeczpospolitej” opublikowali tekst pt. „Koronawirus: Jak skarżyć się na zastosowany przymus leczniczy”. Prawnicy wskazują w nim, że „przyjęty w specustawie tryb odwoławczy budzi wątpliwości, bo przymusowa kwarantanna czy hospitalizacja ingeruje w wolność człowieka, a także jego prawo do prywatności”. Tym samym – ich zdaniem – stosowanie tych środków powinno podlegać kontroli sądu, który proporcjonalnie wyważy, czy swobody pacjenta muszą zostać ograniczone w imię ochrony zdrowotnego interesu zbiorowości.

Ustawowy tryb objęcia kogoś kwarantanną wygląda tak, że decyzję wydaje powiatowy inspektor sanitarny. Ma ona rygor natychmiastowej wykonalności. Od decyzji można odwołać się do inspektora wojewódzkiego. A gdy ten również wskaże, iż umieszczenie w kwarantannie jest konieczne, jego decyzję można zaskarżyć do wojewódzkiego sądu administracyjnego.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • ABC(2020-03-24 10:08) Zgłoś naruszenie 72

    Panie Słowik, oczywiście, że „Konstytucja nie służy legitymizowania głupoty” - bo nie jest „głupotą” trzymanie się zasad i realizowanie praw z niej wynikających. Konstytucja to są ramy prawne, w których funkcjonuje ten kraj i jego obywatele. I już. Jeśli naciąganie tych ram, czy ich łamanie uznaje pan za społecznie użyteczne, w przeciwieństwie do „społecznej szkodliwości” działań, które są z nimi zgodne, to, moim zdaniem, prawniczo (a i chyba etycznie) coś jest z panem nie tak... Ale politykom PiS na pewno spodoba się pański tok rozumowania...

    Odpowiedz
  • gIs(2020-03-24 13:13) Zgłoś naruszenie 22

    Nie bądź pan wróbel Panie Słowik.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane