W związku z istotnym zagrożeniem koronawirusem wszystkie rozprawy w Naczelnym Sądzie Administracyjnym od 16 marca zostają odwołane - dowiedziała się PAP w biurze prasowym tego sądu. NSA wstrzymuje też przyjmowanie interesantów.

Z informacji uzyskanych przez PAP wynika też, że odwołane zostało zaplanowane na poniedziałek Zgromadzenie Ogólne Sędziów NSA, podczas którego miał odbyć się wybór kandydatów na wiceprezesów tego sądu.

Zarządzenie prezesa NSA Marka Zirk-Sadowskiego podjęte zostało w czwartek po południu. Na mocy tego zarządzenia od poniedziałku odwołuje sie wszystkie rozprawy, kontynuując jednak rozpoznawanie spraw na posiedzeniach niejawnych.

Wstrzymane zostanie również przyjmowanie interesantów przez prezesa i wiceprezesów NSA, przewodniczących wydziałów, naczelników i kierowników jednostek organizacyjnych. Interesantów nie będzie przyjmować także wydział informacji sądowej NSA i czytelnia akt. Dostęp do tych akt dostępny będzie jedynie w formie elektronicznej.

Zgodnie z zarządzeniem znacznie ograniczona zostanie też obsada pracowników NSA. Do pracy zdalnej zostaną skierowani m.in. asystenci i starsi asystenci sędziów.

W środę resort sprawiedliwości w związku z zagrożeniem koronawirusem zarekomendował sądom przesuwanie terminów rozpraw w postępowaniach, które nie mają naglącego charakteru w okresie od 13 do 31 marca 2020 r.

O czasowym odwołaniu rozpraw z wyjątkiem najpilniejszych spraw oraz publikacji orzeczeń w sprawach karnych poinformowało już kilkanaście sądów w Polsce, w tym m.in. Sąd Okręgowy w Warszawie.

Ze względu na koronawirusa w okresie od 16 do 31 marca odwołane zostały też wszystkie rozprawy i inne posiedzenia jawne w Sądzie Najwyższym. Przesunięciu uległo też zwołane na 17 marca Zgromadzenie Ogólne SN, które miało wybrać kandydatów na I prezesa. Odbędzie się ono 31 marca o godz. 14.

Łącznie w Polsce od 4 marca, czyli od dnia, gdy poinformowano o pierwszym przypadku w kraju, zdiagnozowano 61 osób zarażonych SARS-CoV-2. W czwartek odnotowano jeden przypadek śmiertelny. To pacjentka hospitalizowana w Poznaniu. Jej stan był ciężki, cierpiała też na inne choroby.