statystyki

Pracownik poddany przymusowej kwarantannie uzyska świadczenia chorobowe, nawet jeśli okaże się zdrowy

autor: Joanna Śliwińska13.03.2020, 09:30; Aktualizacja: 18.03.2020, 07:32
Czy pracownikowi, któremu pracodawca polecił pracę w trakcie przymusowej kwarantanny, przysługuje zasiłek? Tak, tylko w pewnym zakresie

Czy pracownikowi, któremu pracodawca polecił pracę w trakcie przymusowej kwarantanny, przysługuje zasiłek? Tak, tylko w pewnym zakresieźródło: ShutterStock

Nawet jeżeli w danej firmie nikt nie zachoruje, nie oznacza to wcale, że pracodawca nie poniesie kosztów związanych z wypłatą pracownikom wynagrodzenia chorobowego. Będzie ono bowiem przysługiwało także zdrowemu pracownikowi, który zostanie poddany przymusowej kwarantannie. Oczywiście, jeżeli nieobecność podwładnego będzie się przedłużać, ciężar wypłaty świadczenia – zasiłku chorobowego – przejmie wówczas ZUS. Płatnik nie poniesie natomiast kosztów nieobecności pracowników mających dzieci do lat ośmiu, które pozostaną w domu, w związku z zamknięciem z powodu koronawirusa żłobków, przedszkoli i szkół. Opiekunom przysługuje zasiłek opiekuńczy od pierwszego dnia finansowany z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Jak z punktu widzenia ubezpieczeń społecznych traktowany jest okres przebywania w kwarantannie?


Pozostało jeszcze 92% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (31)

  • h(2020-03-14 06:27) Zgłoś naruszenie 5311

    chory kraj - pracodawca ma płacić za kwarantannę pracowników w takiej wyjątkowej sytuacji to państwo powinno finansować nieobecość pracownika

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • seba(2020-03-14 14:11) Zgłoś naruszenie 3213

    ciekawe z kąd ma taki pracodawca wziąść jak pracownicy nie pracują, to państwo powinno płacić pracodawca i tak dużo traci też nie zarabia !!!!!!!!!!!!!!!

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • aaa(2020-03-15 21:14) Zgłoś naruszenie 264

    a ja nie rozumiem ,płacę zus pracownikom a jak któryś zachoruję to za pierwsze 33dni muszę mu zapłacić,dopiero pózniej płaci zus.kto to wymyślił? powinien zus płacić o pierwszego dnia choroby skoro bierze za to kasę. najwięcej jest zwolnień 7 -14dni,które obciążają pracodawcę. w sumie pracownik dostaje od pracodawcy pieniądze za 26 dni urlop i 33 chorobowe .razem 59dni to prawie 3 miesiące pracy. a pracodawca nie ma urlopu ani czasu na chorowanie...

    Odpowiedz
  • Patriota(2020-03-17 14:42) Zgłoś naruszenie 135

    Niemcy się Tobą zaopiekują!Po co tu wracasz?Napędzasz gospodarkę niemiec a chciałbyś pieniądze od Polski.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Magda(2020-03-15 10:32) Zgłoś naruszenie 81

    Kruk ,a kto powiedział ,że na ludzkiej krzywdzie każdy pracodawca się dorobił.To samo można powiedzieć o pracownikach,którzy lecą na wczasy w tak trudnym okresie.Teraz pracodawca musi mu płacić ,sam policz 2 tygodnie urlopu następnie 2 tygodnie kwarantanny.Punkt patrzenia zależy od punktu siedzenia.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Denis (2020-03-17 19:56) Zgłoś naruszenie 83

    Niewyobrażalne !!! Jeśli Moj pracodawca ma zapłacić 14 dni kwarantanny pracownikowi to co to za pomoc państwa skoro po 14 dniach wraca do pracy ? Polska jak zwykle 0 zabezpieczeń 0 ! Wstyd dla Państwa . Moj pracodawca jest dobrym szefem i dostanie mu się po kieszeni bo ojczym naszego współpracownika wrócił sobie z Niemiec po zamknięciu granic ????

    Odpowiedz
  • Poszkodowany autostrada A6 18.09.2019 Szczecin (2020-03-13 22:53) Zgłoś naruszenie 62

    ZUS po wypadku nie chce płacić chorobowego tylko odracza bo wypadek w pracy według nich nie był w pracy!!! Banda zlodzieji!! A do tego jestem nie zdolny do podjęcia pracy i bez ubezpieczenia!! Dziękuję ZUS!!!

    Odpowiedz
  • Uno 61(2020-03-20 09:50) Zgłoś naruszenie 23

    A jak ja mam załatwić sobie L 4 czy ktoś może mi powiedzieć

    Odpowiedz
  • Renata (2020-03-15 19:40) Zgłoś naruszenie 19

    Pracuję na zlecenie umowę w Niemczech wracam do Polski umowę mam do 3 kwietnia w kraju będę 4 kwietnia mam mieć kwarantannę kto mi za to zapłać

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Podróżnik(2020-03-21 11:55) Zgłoś naruszenie 10

    Jestem już tydzień na kwarantannie po.przrkroczeniu granicy a nigdzie nie jestem zgłoszony. Sanepid nic nie wiem, nikt nic nie wie.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Maximus(2020-03-26 11:02) Zgłoś naruszenie 01

    Witam! Co z pracownikami np. kawiarenek w galeriach? Czy pracodawca ma obowiazek wyplacic pracownikom na umowe o prace wynagrodzenie?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Katarzyna(2020-03-23 22:17) Zgłoś naruszenie 00

    Czy to oznacza że jeśli wróciłam 17 marca z wakacji i zostałam objęta obowiązkową kwarantanną dostanę 80 % wynagrodzenia?

    Odpowiedz
  • Piotrek9742(2020-03-22 15:25) Zgłoś naruszenie 02

    Pytanie prowadzę działalność gospodarczą jednoosobowa wykonuje pracę w belgii muszę przyjechać do Polski na tydzień co wtedy z kwarantanna a moim zleceniem w Belgi

    Odpowiedz