Nieautoryzowana strona znanej niemieckiej firmy prawniczej powinna zostać usunięta z portalu społecznościowego – orzekł w ostatnich dniach sąd rejonowy w niemieckim Hamburgu.
Podobny los powinien, zdaniem sądu, spotkać także nieoficjalny fanpage partnera kancelarii Gutsch and Schlegel Lawyers. Internauci, którzy prowadzili takie strony, naruszyli bowiem zarówno prawo kancelarii do prowadzenia działalności gospodarczej pod ustanowioną wcześniej firmą, jak też dobra osobiste samego Thomasa Schlegela.
Niemiecka kancelaria w komunikacie opublikowanym na swojej stronie podzieliła się też ustnymi motywami rozstrzygnięcia. Sąd w Hamburgu podkreślił w nich, że skoro Facebook jako portal budzi kontrowersje i jest przez społeczeństwo różnie odbierany, to powinien zadbać o to, aby kancelaria prawna nie była wbrew swojej woli kojarzona przez obecnych lub potencjalnych klientów z czymkolwiek innym niż z poufnością i poważnym podejściem do ochrony informacji uzyskanych w toku prowadzonych spraw.
Kancelaria przyznała w komunikacie, że przed skierowaniem sprawy do sądu kilkakrotnie bezskutecznie próbowała samodzielnie usunąć sporne profile z Facebooka. Problem wiąże się z tym, że każdy internauta może prowadzić fanpage pod nazwami, które nie były wcześniej obecne na portalu społecznościowym. W tym przypadku zarówno kancelaria, jak i sam partner spóźnili się z założeniem własnych stron.