Andrzej Duda łamie zasady demokracji i oddala nas od Europy - w ten sposób decyzję prezydenta o podpisaniu noweli ustaw sądowych skomentował szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski. Wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty uważa, że prezydent za łamanie konstytucji stanie przed TS.

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustaw sądowych, która m.in. rozszerza odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów. W zeszłą środę prezydent o noweli rozmawiał z przedstawicielami klubów parlamentarnych. W spotkaniu uczestniczyli m.in. Czarzasty i Gawkowski.

"Prezydent Andrzej Duda po raz kolejny pokazał, że szczyt jego ambicji to bycie partyjnym notariuszem. Prezydent owszem, mieszka w Pałacu Prezydenckim, ale mentalnie pozostaje cały czas w PiS. Jeżeli szukamy dzisiaj odpowiedzi czy kompromis w sprawie wymiaru sprawiedliwości jest możliwy, to prezydent pokazuje, że nie chce być autorem takiego kompromisu" - ocenił Gawkowski we wtorkowej rozmowie z PAP.

Jak dodał, podpis prezydenta pod nowelą ustaw sądowych go nie zaskoczył. "Andrzej Duda łamie zasady demokracji i oddala nas od Europy" - powiedział szef klubu Lewicy.

Zaskoczony decyzją prezydenta nie jest też lider Nowej Lewicy (dotąd SLD) i wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty. "Prezydent poinformował nas tak naprawdę na spotkaniu u siebie, że podpisze (nowelizację), w związku z tym była to tylko kwestia taka, jaki moment wybierze, żeby najmniej go to skompromitowało. Rozumiem, że wybrał moment w trakcie wizyty prezydenta Emmanuela Macrona. Taka sytuacja" - powiedział Czarzasty.

W jego ocenie decyzja prezydenta jest szkodliwa dla Polski. "Andrzej Duda psuje, rozkłada ten kraj, bierze sędziów za pysk, działa niezgodnie z konstytucją, będzie miał Trybunał Stanu jak dwa razy dwa" - dodał wicemarszałek Sejmu.