statystyki

Tą ustawą został rozwiązany problem, z którym przez lata nikt nie umiał się uporać [WYWIAD]

autor: Patryk Słowik17.12.2019, 07:51; Aktualizacja: 17.12.2019, 07:53
- Tą ustawą został rozwiązany problem, z którym przez lata nikt nie umiał się uporać. Dziś wpisy-duchy w rejestrach kojarzą nam się głównie z przeszłością - mówi Jerzy Kozdroń, radca prawny, wiceminister sprawiedliwości w latach 2013–2015.

- Tą ustawą został rozwiązany problem, z którym przez lata nikt nie umiał się uporać. Dziś wpisy-duchy w rejestrach kojarzą nam się głównie z przeszłością - mówi Jerzy Kozdroń, radca prawny, wiceminister sprawiedliwości w latach 2013–2015.źródło: ShutterStock

- Dziś wpisy-duchy w rejestrach kojarzą nam się głównie z przeszłością - mówi Jerzy Kozdroń, radca prawny, wiceminister sprawiedliwości w latach 2013–2015.

Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 11 grudnia 2019 r. (sygn. P 13/18) stwierdził, że ustawa z 2014 r., w której zdecydowano się wywłaszczyć wspólników, którzy nie przerejestrowali swych spółek z dawnego Rejestru Handlowego do Krajowego Rejestru Sądowego, jest niezgodna z konstytucją. Jako osoba, która ją przygotowywała, jest pan zaskoczony?

I tak, i nie. Nie jestem, bo można bez trudu sprawdzić, że w 2014 r., gdy pracowaliśmy nad przepisami, wskazywałem wprost, że budzą one zastrzeżenia niektórych konstytucjonalistów. Powiedziałem nawet, że przyjmowane rozwiązanie jest na granicy, choć moim zdaniem jej nie przekracza. Podobnie twierdzili eksperci z działającej wtedy jeszcze przy ministrze sprawiedliwości komisji kodyfikacyjnej. Z kolei trochę zaskoczony jestem tym, że w rozważaniach sprzed kilku dni pominięto argumentację, która przemawiała za uchwaleniem ustawy, a od tego abstrahować nie należy. Warto pamiętać, że w 2013 r., gdy obejmowałem urząd, posłowie – w tym w szczególności posłowie opozycyjnego wówczas Prawa i Sprawiedliwości – postawili przede mną zadanie: uporać się z wpisami „duchów” w rejestrach. Przyznaję, że niepokojąca jest sytuacja, w której nie da się nawet w przybliżeniu określić, ilu w Polsce jest przedsiębiorców, bo nie wiemy, ile wpisów jest „martwych”. To był wtedy wielki problem. Obiecałem, że z zadania się wywiążę. I to zrobiłem.


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane