statystyki

Które zwolnienie z pracy będzie skuteczne, gdy były dwa oświadczenia? [PORADNIA KADROWA]

autor: Leszek Jaworski31.10.2019, 10:36; Aktualizacja: 31.10.2019, 11:01
W myśl art. 61 kodeksu cywilnego oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy dotarło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią.

W myśl art. 61 kodeksu cywilnego oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy dotarło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią.źródło: ShutterStock

Czy zasiłek kompensacyjny uprawnia do preferencji przy nagrodzie jubileuszowej dla nauczyciela

Kiedy ściąganie na egzaminie będzie rzutować na karę w postępowaniu dyscyplinarnym

Które zwolnienie z pracy będzie skuteczne, gdy były dwa oświadczenia

31 października 2019 r. chcę rozwiązać stosunek pracy i przejść na zasiłek kompensacyjny z powodu stanu zdrowia. Wcześniej upewniałam się, że nabędę prawo do nagrody jubileuszowej do września 2020 r., ponieważ do 40 lat pracy brakować będzie mi wówczas mniej niż 12 miesięcy. Dyrektorka szkoły stwierdziła, że jubileuszówka w maksymalnej wysokości nie będzie mi się należała. Czy ma rację?

Tak. Nagroda jubileuszowa w wysokości 250 proc. wynagrodzenia miesięcznego nie będzie się należała nauczycielce, gdyż przechodząc na zasiłek kompensacyjny, nie będzie miała 40 lat pracy. I – co więcej – nie dotyczy jej też szczególna regulacja z par. 4 rozporządzenia ministra edukacji i sportu z 30 października 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej oraz szczegółowych zasad jej obliczania i wypłacania (dalej r.s.z.u.o.p.). Zgodnie z tym przepisem w przypadku rozwiązania stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy, nauczycielowi, któremu do nabycia prawa do nagrody jubileuszowej brakuje mniej niż 12 miesięcy, licząc od dnia rozwiązania stosunku pracy, nagrodę tę wypłaca się w dniu rozwiązania stosunku pracy. Przepis ten nie ma jednak do czytelniczki zastosowania z tego powodu, że nie przechodzi ona na emeryturę (rentę), lecz na zasiłek kompensacyjny.

Warunkiem uzyskania nagrody jubileuszowej danego stopnia jest legitymowanie się odpowiednimi okresami zatrudnienia (lub okresami zaliczanymi do okresów zatrudnienia na mocy przepisów prawa). Przy czym zasadą – wynikająca z par. 2 r.s.z.u.o.p. – jest to, że nauczyciel nabywa prawo do jubileuszówki w dniu, w którym upływa okres uprawniający do niej, czyli okres zatrudnienia wymagany do uzyskania nagrody danego stopnia (ewentualnie wraz z okresami równoważnymi). Paragraf 4 r.s.z.u.o.p. formułuje więc wyjątek od tej zasady. Pozwala on ustalić wysokość jubileuszówki wg danego stopnia stażu pracy, chociaż brakuje do jego osiągnięcia maksymalnie 12 miesięcy. Ale, jak już była mowa, przywilej ten dotyczy nauczycieli, którzy przechodzą na emeryturę lub rentę.

Pogląd ten potwierdza wyrok Sądu Rejonowego w Giżycku z 6 sierpnia 2019 r. (sygn. akt IV P 17/19). Zdaniem tego sądu regulację z par. 4 r.s.z.u.o.p. – jako wyjątek od ogólnej zasady – należy traktować w sposób ścisły. A wg giżyckiego sądu oznacza to, że prawo do nagrody jubileuszowej pomimo braku wymaganego okresu powstaje jedynie wtedy, gdy nauczyciel rozwiązuje stosunek pracy w związku z przejściem na jedno ze świadczeń wyraźnie wskazanych w przepisie, tj. na emeryturę lub rentę. Prawa do nagrody nie nabędzie zaś nauczyciel, który rozwiązuje stosunek pracy w związku z przejściem na nauczycielskie świadczenie kompensacyjne (choćby spełnił inne wymagane warunki).

Również w piśmiennictwie wskazuje się, że wyjątek z par. 4 r.s.z.u.o.p. nie dotyczy nauczyciela przechodzącego na świadczenie kompensacyjne. Nabycie prawa do niego nie jest bowiem równoznaczne z nabyciem uprawnień emerytalnych. Pogląd ten uzasadniany jest istotą tego świadczenia. Powstało ono bowiem jako swoista kompensacja utraty szczególnych uprawnień emerytalnych, jakie nauczyciele mieli na podstawie art. 88 Karty nauczyciela (dalej KN). Skoro więc świadczenie to jest kompensacją utraty takich szczególnych uprawnień, to jednocześnie nie może posiadać cech emerytury. Podkreśla się jednocześnie, że zostało ono skierowane do nauczycieli, którzy nie spełniali warunków uzyskania wcześniejszej emerytury (tym bardziej emerytury na warunkach ogólnych), a mieli długi staż pracy (K. Lisowski, „Karta Nauczyciela. Komentarz”, Legalis 2018/el). ©℗


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane