statystyki

Choroba nie ogranicza macierzyńskiego

autor: Łukasz Guza03.10.2019, 07:36; Aktualizacja: 03.10.2019, 07:49
– Bieg zwolnienia lekarskiego przypadającego w okresie ciąży przerywa jedynie poród, od którego z mocy prawa liczy się termin urlopu macierzyńskiego – wskazał dyrektor w odpowiedzi do funkcjonariuszki.

– Bieg zwolnienia lekarskiego przypadającego w okresie ciąży przerywa jedynie poród, od którego z mocy prawa liczy się termin urlopu macierzyńskiego – wskazał dyrektor w odpowiedzi do funkcjonariuszki.źródło: ShutterStock

Kobieta w zaawansowanej ciąży, która przebywa na zwolnieniu lekarskim, może skorzystać z urlopu przed porodem. Zatrudniający nie może go odmówić.

Tak wynika z wystąpienia dr. Adama Bodnara, rzecznika praw obywatelskich do prof. Piotra Pogonowskiego, szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. RPO zainterweniował w sprawie funkcjonariuszki ABW, która jest w zaawansowanej i zagrożonej ciąży. 15 września 2019 r., na miesiąc przed planowanym porodem, została ona zwolniona ze służby ze względu na ważny interes formacji. Dopuszcza to art. 60 ust. 2 pkt 5 ustawy z 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 2387 ze zm.). Przewiduje on jednak, że w takim przypadku uposażenie należy się funkcjonariuszkom do końca ciąży, a w razie zwolnienia w czasie urlopu macierzyńskiego – do końca korzystania z niego. W trakcie przebywania na zwolnieniu lekarskim (trwającym do 19 września 2019 r.) funkcjonariuszka poinformowała dyrektora biura kadr agencji o rozpoczęciu korzystania z urlopu macierzyńskiego od 12 września (pismo w tej sprawie skierowała 10 września). Taką możliwość przewiduje art. 180 par. 2 k.p., zgodnie z którym pracownica może wykorzystać nie więcej niż 6 tygodni macierzyńskiego przed przewidywaną datą porodu. Przepis ten ma zastosowanie także do funkcjonariuszy agencji na podstawie art. 93 ustawy o ABW.

Agencja odmówiła

W odpowiedzi dyrektor biura kadr wskazał m.in., że celem urlopu macierzyńskiego udzielanego przed porodem jest zapewnienie kobiecie możliwości odpoczynku i przygotowania się do porodu w ostatnim okresie ciąży. Jego zdaniem wyklucza to możliwość jednoczesnego korzystania ze zwolnienia lekarskiego oraz macierzyńskiego czy też „swoistego przekształcenia” absencji chorobowej w urlop.

– Bieg zwolnienia lekarskiego przypadającego w okresie ciąży przerywa jedynie poród, od którego z mocy prawa liczy się termin urlopu macierzyńskiego – wskazał dyrektor w odpowiedzi do funkcjonariuszki.


Pozostało jeszcze 56% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane