statystyki

Radca na umowie cywilnoprawnej pozostaje niezależny

autor: Szymon Cydzik25.09.2019, 07:36; Aktualizacja: 25.09.2019, 07:52
Zdaniem rzecznika obawy Sądu UE o naciski środowiska zawodowego i brak niezależności pełnomocnika są nieuzasadnione. A zatem zaskarżona decyzja naruszała prawo i jako taka powinna zostać przez TSUE uchylona i przekazana do ponownego rozpoznania w I instancji.

Zdaniem rzecznika obawy Sądu UE o naciski środowiska zawodowego i brak niezależności pełnomocnika są nieuzasadnione. A zatem zaskarżona decyzja naruszała prawo i jako taka powinna zostać przez TSUE uchylona i przekazana do ponownego rozpoznania w I instancji.źródło: ShutterStock

Nie ma przeszkód, by uczelnię reprezentował pełnomocnik mający z nią podpisaną umowę o nauczanie. To sedno opinii rzecznika generalnego TSUE w polskiej sprawie.

Wszystko zaczęło się od skargi wniesionej do Sądu Unii Europejskiej przez Uniwersytet Wrocławski przeciwko Agencji Wykonawczej ds. Badań Naukowych, która nakazała uczelni zwrot części przyznanych funduszy. Skargę tę uznano za niedopuszczalną ze względu na brak prawidłowej reprezentacji.

Zdaniem sądu pełnomocnik UWr nie był w wystarczającym stopniu niezależny, gdyż mimo bycia radcą prawnym pracującym w kancelarii prowadził też na tej uczelni zajęcia na podstawie umowy cywilnoprawnej. Według składu orzekającego naruszało to art. 19 akapit 3 statusu TSUE, zawierający pojęcie „adwokata lub radcy prawnego”. A praca na uniwersytecie, nawet jeśli nie powoduje stosunku podporządkowania między pełnomocnikiem a skarżącym, rodzi obawy, że środowisko zawodowe tego prawnika będzie choćby częściowo wpływać na jego opinie prawne.

Zarówno Uniwersytet Wrocławski, jak i Polska złożyły odwołanie do Trybunału Sprawiedliwości UE. We wtorek opinię w tej sprawie wydał rzecznik generalny TSUE Michal Bobek. Skład orzekający nie jest nią związany, ale bardzo często w orzeczeniach przyjmuje tę samą interpretację, co rzecznik. Ten zaś uznał, że dla spełniania wymogów z art. 19 radca prawny lub adwokat musi posiadać odpowiednie zaświadczenia, potwierdzające jego uprawnienia do występowania przed sądami krajowymi, oraz być „osobą trzecią” w stosunku do skarżącego. Nie może też być uniemożliwiających mu działanie nacisków zewnętrznych lub konfliktu interesów (stwierdzonego według racjonalnych przesłanek).


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • no pewnie :))))))(2019-09-26 07:04) Zgłoś naruszenie 00

    Akurat, tam gdzie są pieniądze, tam nie ma niezależności.

    Odpowiedz
  • bsman(2019-09-25 16:29) Zgłoś naruszenie 00

    Lepszy jest prawnik zatrudniony w firmie niż radca dochodzący. Radca dochodzący łapie po dziesięc etatów i ledwo przyjdzie już przebiera nogami, żeby lecieć do następnej firmy. Po drugie nigdy nie zna prawa tak dobrze, jak prawnik na etacie w firmie.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane