statystyki

Przed zmianą prognozy musi być umowa z bankiem

autor: Marcin Nagórek11.09.2019, 09:57; Aktualizacja: 11.09.2019, 09:57
komputer, dokument, firma, rozliczenia, podatki, rachunki

Jestem pracownikiem wydziału księgowego urzędu miasta. Przygotowuję m.in. sprawy związane ze zmianami wieloletniej prognozy finansowej (wpf). Pojawiła się wątpliwość, czy zasadne będzie wcześniejsze podjęcie uchwały o zmianie wpf (zmniejszenie rozchodów) w związku ze złożonym w banku wnioskiem o przesunięcie na przyszły rok terminu spłaty kredytu na kwotę 100 tys. zł? Dopiero po przyjęciu uchwały chcemy podpisać umowę z bankiem.źródło: ShutterStock

Jestem pracownikiem wydziału księgowego urzędu miasta. Przygotowuję m.in. sprawy związane ze zmianami wieloletniej prognozy finansowej (wpf). Pojawiła się wątpliwość, czy zasadne będzie wcześniejsze podjęcie uchwały o zmianie wpf (zmniejszenie rozchodów) w związku ze złożonym w banku wnioskiem o przesunięcie na przyszły rok terminu spłaty kredytu na kwotę 100 tys. zł? Dopiero po przyjęciu uchwały chcemy podpisać umowę z bankiem.

Na takie pytanie nie ma wprost odpowiedzi w przepisach, jednak nie jest to właściwa kolejność. Wskazówek, jak należy postąpić, dostarcza analiza ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 869). Pomocniczo warto odwołać się również do wybranego orzecznictwa.

Koniecznie na piśmie

Jednak najpierw trzeba się odnieść do samej umowy kredytu, która została zdefiniowana w art. 69 ust. 1 i 2 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe. Z tego aktu wynika, że przez umowę kredytu bank zobowiązuje się oddać do dyspozycji kredytobiorcy – na czas oznaczony w umowie – określoną kwotę z przeznaczeniem na ustalony cel, a kredytobiorca zobowiązuje się do korzystania z niej na warunkach określonych w umowie. Ta powinna być zawarta na piśmie i określać m.in.: strony umowy; kwotę i walutę kredytu; cel, na który został udzielony; zasady i termin spłaty; wysokość oprocentowania kredytu i warunki jego zmiany; sposób zabezpieczenia spłaty; warunki dokonywania zmian i rozwiązania umowy. Z istoty tej regulacji wynika więc, że umowa powinna mieć formę pisemną. Zatem również wszelkie jej zmiany wymagają formy pisemnej, tym bardziej że stroną zobowiązania jest jednostka sektora finansów publicznych. Ma to doniosłe konsekwencje prawne w stosunku do wieloletniej prognozy finansowej.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane