statystyki

Powierzenie innych zadań może łączyć się ze zmianą miejsca pracy

27.06.2019, 17:00
Przepisy nie regulują jednak wprost sytuacji, gdy z powierzeniem innych obowiązków w omawianym trybie łączy się zmiana miejsca pracy.

Przepisy nie regulują jednak wprost sytuacji, gdy z powierzeniem innych obowiązków w omawianym trybie łączy się zmiana miejsca pracy.źródło: ShutterStock

Zatrudniona wróciła do pracy po urlopie macierzyńskim. W tym czasie firma zlikwidowała oddział, w którym pracowała. Zatrudniający chce wypowiedzieć kobiecie warunki umowy o pracę i zaproponować angaż w innym mieście i na innym stanowisku (ma wakat). Czy przez okres wypowiedzenia może od razu – w trybie art. 42 par. 4 k.p. – polecić kobiecie wykonywanie obowiązków w nowym miejscu?

Firma ma prawo powierzyć zatrudnionemu wykonywanie innej pracy niż określona w umowie. Chodzi w tym przypadku o zmianę rodzaju pracy, która najczęściej łączy się z wykonywaniem obowiązków przypisanych do innego stanowiska w danej firmie (np. pracownik kadr ma czasowo wykonywać archiwizację dokumentów księgowych). Zmiana umowy – w drodze aneksu lub wypowiedzenia zmieniającego – nie jest wówczas konieczna. Wystarczy ustne polecenie pracodawcy, które zatrudniony ma obowiązek wykonać pod rygorem odpowiedzialności służbowej. Takie rozwiązanie jest możliwe, ale pod warunkiem że powierzone zadania są odpowiednie do kwalifikacji pracownika, ich zlecenie jest uzasadnione potrzebami pracodawcy, a ich wykonywanie nie przekroczy trzech miesięcy w roku kalendarzowym (art. 42 par. 4 kodeksu pracy).

Przepisy nie regulują jednak wprost sytuacji, gdy z powierzeniem innych obowiązków w omawianym trybie łączy się zmiana miejsca pracy. Należy jednak dopuścić taką możliwość. Artykuł 42 par. 4 k.p. nie zakłada bowiem zmiany warunku umowy, jakim jest „rodzaj pracy” (określony w art. 29 par. 1 pkt 1 k.p.). Ustawodawca posługuje się w tym przypadku zwrotem „inna praca niż określona w umowie o pracę”. A to szersze pojęcie niż samo „stanowisko pracy”. A zatem powierzenie innych obowiązków może łączyć się ze zmianą miejsca pracy. Taka możliwość wynika pośrednio z orzecznictwa Sądu Najwyższego (wyrok SN z 16 lutego 1995 r., sygn. akt I PRN 122/94).


Pozostało jeszcze 58% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • rrr(2019-07-01 07:20) Zgłoś naruszenie 10

    Ten przepis z art. 42 § 4 kp jest niekonstytucyjny. Wprowadza on rodzaj pracy niewolniczej. Zgodnie z tym przepisem, np. główny księgowy może zostać zobligowany do sprzątania toalet. Jedyny warunek jest taki, że nie zabiorą mu kasy, a jego wykształcenie wyższe jest wystarczające do wykonywania takiej pracy. Pracownik traci przez ten czas podmiotowość, bo umowa nie obowiązuje - tylko obowiązuje wola pracodawcy..

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane