statystyki

Coraz niebezpieczniej na polskich drogach

autor: Krzysztof Śmietana08.04.2019, 09:03; Aktualizacja: 14.05.2019, 14:58
Liczba ofiar śmiertelnych na milion mieszkańców w wybranych krajach Europy

Liczba ofiar śmiertelnych na milion mieszkańców w wybranych krajach Europyźródło: DGP

W I kwartale tego roku doszło do drastycznego wzrostu liczby ofiar śmiertelnych wypadków drogowych. O połowę wzrosła również liczba odebranych praw jazdy.

Wzrost liczby zabitych na drogach o jedną czwartą w I kw. 2019 r. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku to niejedyna niepokojąca informacja o bezpieczeństwie na drogach. W opublikowanym pod koniec zeszłego tygodnia unijnym raporcie można wyczytać, że w 2018 r. liczba ofiar śmiertelnych wypadków w UE nieco się zmniejszyła. W Polsce odwrotnie: wzrosła o 1 proc. w porównaniu z 2017 r. Autorzy analizy podkreślają też, że w przypadku całej Unii nie uda się spełnić założeń, by w ciągu dekady – do 2020 r. – liczba ofiar zmniejszyła się o połowę.

– Dane za ostatnie trzy miesiące powinny zaalarmować rządzących. Dobrze by było, aby działająca przy Ministerstwie Infrastruktury Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego natychmiast zbadała ten negatywny trend – mówi nam Łukasz Zboralski, redaktor naczelny portalu Brd24.pl, który specjalizuje w problematyce bezpieczeństwa na drogach. I dodaje, że rządzący powinni postawić na bardziej radykalne działania, które ograniczyłyby liczbę ofiar śmiertelnych. – Administracja państwowa przez ostatnie lata nie podejmowała żadnych inicjatyw legislacyjnych czy nadzorczych, które wpływałyby na kierowców. A jeśli nic nie robimy, to stan się pogarsza. Po latach spadków wzrost liczby zabitych odnotowano w 2016 i 2018 r. Tak też może być w 2019 r. – przestrzega.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Olaf(2019-04-08 18:21) Zgłoś naruszenie 52

    1/3 wypadków powodują ukraińscy goście. Jeżdżą nachlani, często z lewymi dokumentami, pędzą na złamanie karku. Gdy ich namierzy fotoradar nie można ściągnąć mandatu, bo nie mają w PL miejsca zamieszkania. Powoduje to duże straty dla budżetu państwa. Wystarczy ograniczyć migrację tej hołoty i liczba wypadków spadnie jak ręką odjął.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane