Hermeliński o sędziach pokoju: W składzie będzie listonosz, drwal, kierowca czy lekarz. To nie są prawnicy i to nie jest sąd

17.03.2019, 09:51; Aktualizacja: 17.03.2019, 12:06
Wojciech Hermeliński

Wojciech Hermelińskiźródło: PAP Archiwum
autor zdjęcia: Rafał Guz

Sądy pokoju to nie będą niezawisłe sądy; będzie to zejście poniżej poziomu PRL - powiedział w niedzielę szef Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński. Wskazał, że w skład sądów pokoju wejdą m.in. listonosze, drwale i kierowcy. "To nie jest sąd" - dodał.
wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (55)

  • Mecenas(2019-03-17 11:38) Zgłoś naruszenie 5480

    Jak widzę głupotę niektórych polskich sędziów (a mam masę idiotycznych dokumentów wyprodukowanych przez nich) to wolę, żeby sędziami zostawali uczciwe osoby....

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • Obrajen(2019-03-17 12:34) Zgłoś naruszenie 5218

    ja za to widzę codziennie masę wyprodukowanych dokumentów przez niektórych mecenasów, które w zasadzie jedynie nadają się na makulaturę, czyli pisanie nie na temat, powoływanie się na przepis,który już został uchylony, kopiowanie setki wyroków SN na poparcie żądania (zwłaszcza dotyczy to art. 446 kc), jak już przeczytam taki pozew to upłynie tyle minut, że zawsze mam poczucie straconego czasu.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • obywatel(2019-03-17 12:21) Zgłoś naruszenie 4049

    A jak były "leśne dziadki" w PKW, to nikomu nie przeszkadzało?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • obywatel RP(2019-03-17 14:07) Zgłoś naruszenie 3754

    Bzdury plecie.W składzie będzie listonosz, drwal, kierowca czy lekarz.Ci ludzie mogą mieć o wiele większe doświadczenie życiowe i to jest najważniejsze.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Zcv(2019-03-17 12:48) Zgłoś naruszenie 3640

    No tak, bo jak "fizol" to przeciez zawsze musi byc idiota, nie to co magister prawa. Smutne to spojrzenie. Wiadomo, ze drwal (czy lekarz) nie powinien sadzic w sprawach, gdzie mamy zlozone problemy prawne, ale jezeli jest ogarniety to czemu nie mialby rozpoznawac odwolan od mandatow drogowych czy innych zagadnien prawnych ktore sa zazwyczaj proste i nie wymagaja uruchamiania dlugo zdobywanej wiedzy sedziow, dla ktorych takie sprawy to nic specjalnego i lepiej zeby swoja energie poswiecali sprawom zlozonym.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • StAAbrA(2019-03-17 12:24) Zgłoś naruszenie 3663

    I o to chodzi ; potrzebujemy ludzi uczciwych , a nie złodziei , pardon , prawników ...

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • stan47.emeryt(2019-03-18 07:06) Zgłoś naruszenie 339

    Nieważne jaki ma zawód, ważne, żeby należał do pisu.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Bert(2019-03-17 13:49) Zgłoś naruszenie 3250

    Hermeliński, wygłosiłeś już wiele bzdur, wrzuć sobie na luz, porób coś ogródku.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Panie Hermelinski ... (2019-03-17 14:08) Zgłoś naruszenie 2914

    "SZDODA ... CZASU I ATŁASU" na rzeczową dyskusję z TĘPAKAMI … z przepukliną MÓŻDŻKÓW !!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • PObudka(2019-03-17 13:26) Zgłoś naruszenie 2840

    Należy sądzić ,że po składzie :listonosz ,drwal , kierowca czy lekarz podsądny będzie bardziej zadowolony z wyroku niż byliby w nim - Abażurki, Tu-leje i im podobni .

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Andrzej(2019-03-18 16:58) Zgłoś naruszenie 213

    Rosną w Polsce domy / Z czerwoniutkiej cegły/ Domy wznosi piekarz/ Bo w tej pracy biegły/ Handel Zagraniczny/ Rozwijają zduni/ Znają koninktury/ Z gawędzeń babuni/ Domy, mosty, szkoły/ To domena szewców/ A z krawców się robi/ Zwycięstwa ich piewców/ Piekarz, szewcy, zduni/ Każdy sercu bliski/ Wspólnie zapracują/ Na moją "Scotch Whisky". (K. Staszewski, "Kołysanka stalinowska ")

    Odpowiedz
  • Będą się wysilać i pracować nad "reformą".(2019-03-18 13:52) Zgłoś naruszenie 204

    Proponuję skorzystać z gotowych, sprawdzonych rozwiązań: rozkaz NKWD nr 00447 z 30 lipca 1937r. powołujący do życia tzw. trójki radzieckie. Tylko przetłumaczyć, dać dudusiowi do podpisu i po sprawie.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Wisła(2019-03-18 13:21) Zgłoś naruszenie 208

    w ogóle świetny pomysł.. niech lekarzami będą hydraulicy, a policjantami kibole, bankowcami złodzieje, kierowcami niewidomi....

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Zeghar(2019-03-17 19:00) Zgłoś naruszenie 1929

    Prezesem Sądu Najwyższego została osoba nie będąca sędzią. Czyli taki sędzia pokoju to nic nowego...

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Jaro(2019-03-18 12:07) Zgłoś naruszenie 153

    Trójka OSO organ pseudo-sądowniczy, mającym prawo "karać" za czyny wymierzone przeciw ustrojowi sowieckiemu, w szczególności za "kontrrewolucyjną propagandę", zdradę, dezercję i "szkodnictwo". Kolegium, nie będąc sądem, nie miało obowiązku zachowywania żadnych procedur i gwarancji procesowych, w tym prawa do obrony. Niemal wszystkie sprawy były rozpoznawane zaocznie. Zakres rozpoznawanych spraw i zakres stosowanych "kar" zmieniał się – początkowo kolegium orzekało tylko zesłania, później także osadzało w obozach pracy i konfiskowało majątki. W latach wojny sowiecko-niemieckiej (1941–45) kolegium orzekało również karę śmierci. W czasie terroru stalinowskiego w latach 30. XX wieku kolegium "rozpoznawało" po 20-30 tysięcy spraw rocznie – po 200–300, a nawet 1.000 na każdym posiedzeniu. Po II wojnie światowej kolegium odegrało znaczącą rolę w represjonowaniu ruchów narodowowyzwoleńczych w krajach nadbałtyckich i w Polsce.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Dokładny(2019-03-18 11:39) Zgłoś naruszenie 1421

    Wolę listonosza, który potrafi sprawnie policzyć głosy, niż sędziego który tego nie potrafi...

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • arnold(2019-03-18 10:56) Zgłoś naruszenie 1122

    Prawnik jest od procedury, o zasadności żądania może również orzec np. lekarz. Skąd pogarda "sędziego" w stosunku do innych ludzi?

    Odpowiedz
  • RP(2019-03-18 12:57) Zgłoś naruszenie 1018

    Tu chodzi o sprawiedliwy wyrok , a nie, że się nie da , bo procedury nie pozwalają, właśnie o to chodzi , aby w drobnych sprawach orzekał rozsądkowy drwal a nie prawnik z głową nabitą paragrafami.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • bolek(2019-03-18 19:23) Zgłoś naruszenie 1020

    W USA ława przysięgłych składa się ze zwykłych ludzi wykonujacych różne zawody i to nikomu nie przeszkadza jest to demokratyczne a w Polsce kasta sędziowska ryczy i blużni!!!precz ze świętymi krowami rodem z PRl i SB!!!!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Manio(2019-03-18 20:11) Zgłoś naruszenie 70

    Herr Hermeliński, aber das ist ein Volksgericht! Und "vor Gericht sind wir in Gottes Hand". Czyli do składu trzeba koniecznie inkorporować księdza, a wówczas będziemy mieć "Krótką rozprawę między Panem, Wójtem i Plebanem"...

    Odpowiedz