Kontrola konstytucyjności w kryzysie. Nie udało się odbudować autorytetu TK

autor: Małgorzata Kryszkiewicz19.12.2018, 07:10; Aktualizacja: 19.12.2018, 07:17
Jednym z najbardziej bulwersujących dla środowiska prawniczego orzeczeń wydanych przez TK w 2017 r. było to, w którym trybunał uznał za zgodne z konstytucją przepisy dopuszczające do orzekania sędziów dublerów (sygn. akt K 1/17)

Jednym z najbardziej bulwersujących dla środowiska prawniczego orzeczeń wydanych przez TK w 2017 r. było to, w którym trybunał uznał za zgodne z konstytucją przepisy dopuszczające do orzekania sędziów dublerów (sygn. akt K 1/17)źródło: ShutterStock

2017 r. był kolejnym fatalnym rokiem dla Trybunału Konstytucyjnego, jeżeli chodzi o wpływ spraw.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (35)

  • Ogrodnik(2018-12-20 09:16) Zgłoś naruszenie 50

    Autorytet mogą odbudować osoby posiadające go i apolityczne. Jak widać po 2 latach obecne władze TK są zaprzeczeniem tego. NIC z tego już nie będzie. TK nadaje się do zaorania.

    Odpowiedz
  • Prześmiewca(2018-12-20 01:49) Zgłoś naruszenie 27

    Wysnuwam przeciwne wnioski do intencji artykułu!. Otóż, zmniejszenie się ilości spraw w TK w okresie prezesowania p. Sędzi Przyłebskiej (i pod rządami PiS) świadczy o tym, że prawo staje się coraz jaśniejsze i bardziej zrozumiałe nawet dla zaKODowanych.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • gosć(2018-12-19 13:57) Zgłoś naruszenie 61

    wprowadzone zmiany miały na celu usprawnienie wydawania orzeczeń - jak jest każdy widzi pomijam fakt w jaki sposób zostały wprowadzone te zmiany

    Odpowiedz
  • Inspektor Pracy(2018-12-19 12:00) Zgłoś naruszenie 77

    TK POtwierdził że to jest OK....o to 14 przykładów jak PO z pomocą TK okradło wstecznie robotników z emerytur w wieku 60 lat ze względu na szkodliwe i niebezpieczne warunki pracy . -:Dz. U. 2008 nr 237 poz. 1656: --;:) 1. Wsteczne działanie ustawy-- z 2008 aż na rok 1998, na niekorzyść tak zatrudnionych pracowników – pozbawienie z automatu ( wobec tych niewykazanych na nowych listach) przez wsteczne działanie tej ustawy 9 lat pracy z poprzedni rozporządź zaliczanych do tych warunków. --czyli lata między 2008 a 1998. 2. ....art 4 pkt4 ustawy..Pozbawienie nawet tych co na koniec roku 1998 spełniali wymóg co najmniej 15 lat pracy w tych warunkach z praw wynikłych z uprzedniego rozporządzenia tylko dlatego, że byli młodsi wiekiem gdyż wg dodatkowo wprowadzonego wstecznego zapisu w tym przepisie nie mogli mieć siłą rzecz jeszcze nowego tam wprowadzonego warunku 25 lat pracy na rok wstecznie wyznaczony (ur po 1958r ) na tą datę w ogóle. Ci którzy odchodzili wcześniej bo byli starsi wiekiem jak Tusk mieli często mniej lat pracy w tych warunkach- (co na to Konstytucja RP -dyskryminacja ze względu na wiek) … 3. w art 12 wprowadzono niby uczciwą zasadę, że ma się liczyć tylko rzeczywisty czas pracy więc wszelka absencja w tym chorobowa jest odliczana nawet ta która była związana z tymi warunkami (co na to -obowiązek naprawienia szkody ) ,ale to jeszcze nic, ...  4. ..zapomnieli dodać na zasadzie równości stron wobec prawa, że ponad- ustawowy czas pracy który za komuny i postkomuny był w PRL u nagminny i nie tylko, powinien być na odmianę doliczany?...... -, … 5. .... no i wprowadzono nowe tabele prac w tych warunkach (bez prawa kontroli sądowej zakresu tych wykazów – sąd nie może ich rozszerzać—jakby zjedli wszystkie rozumy -np: dyz ruchu na kolei ma ,dyz ruchu w ) (też się kłania Konstytucja.!....)...  6. .... ..Okradli też tym samym wszystkich tak wykołowanych z ochrony przedemerytalnej w stosownym do poprzednich lat wieku..co łącząc z Ich stanem zdrowia przez długie lata w tych warunkach pozbawia Ich lekarskiej zgody na dalszą prace na tych stanowiskach a to często oznacza bezrobocie!!!.  7. .. . mało ...aby otrzeć łzy płaczącym wprowadzono REKOMPENSATY ( czyli faktycznie uznali własne złodziejstwo ) -uznanie. wg wzoru którego całe zespoły matematyków i prawników nie potrafią do dzisiaj w ZUS ie poprawnie rozszyfrować. . Dodatkowo... chcesz ją otrzymać ,musisz dożyć tego nowego 67r wieku życia i bez sklerozy w praktyce nie zapomnieć o to złożyć do ZUS wniosek. --tacy bezczelni._ 8.....Oznacza to też ,że osoby które nie dożyją 67r życia wg Tuska (65 PiS)rekompensaty nie otrzymają !!!...i sfinansują tym samym Tych co dozyli -to już jest sku.... 9...Zbieranie składek za zatrudnionych na tych stanowiskach po 2008r od bardzo młodych obecnie ludzi składek dodatkowych za te pomostówki bez zagwarantowania Im prawa do tej emerytury ….”ukryty zakazany Konstytucją RP dodatkowy Podatek”” 10.Ta Oligarchia doprowadziła do tego że starsi robotnicy chociaż także nie pracowali na wg obecnej listy stanowisk szkodliwych i niebezpiecznych , skorzystali z przywilejów za tą prace zgodnie z poprzednim rozporządzeniem otrzymując w wieku 60 lat po 4 tys emerytury a młodsi dłużej zatrudnieni w tych warunkach otrzymają 2800 emerytury pod warunkiem ze będą pracować do 67 r życia. wg Tuska (65 PiS) (emerytury definiowane a kapitałowe) Takie głupie POmylone Rządy ,takie dyspozycyjne Trybunały. 11.wspomnijmy także że te setki tysięcy tak zatrudnionym musi teraz i w przyszłości włóczyć się po sądach i wdawać w spory z pracodawcami i ZUSem o to jakie dokładnie stanowiska Tusk i jego kolesie mieli na mysli opracowujac tą ustawę Podmostową a wszystko to w sytuacji gdy na jego oczekiwanie--jak "będą się Sądzić o to to podniesie koszty sądowe" Były Minister Budka co oznajmił w Sejmie obecny minister Ziobro wziął sobie te słowa zapewne do serca i to uczynił podnosząc te stawki nawet 300krotnie.. Dz.U. 2015 poz. 1800Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 października 2015 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie z póź zmianami. Świadomie narażali tym samym Ich na ryzyko ponoszenia znacznych kosztów. 12 Nigdy nie odwołali w tej Ustawie Rozporządzenia Rady Ministrów z 1980 r w sprawie wcześniejszych emerytur-ale go nie stosują. 13. Osoby zgodnie z art 21 mające do 98r mniej niż 15 lat np. 12 zadnej rekompensaty już nie dostaną za kazdy rok pracy -a więc?. 14 Firmy ukrywają do nadal te stanowiska ,nie płaca -nikt nie ma jakiejkolwiek gwarancji ze w przyszłości Ktoś cokolwiek z tego bedzie respektował Slowem h...d...i kamieni kupa . Tak uczciwie rządziliście -Tylu ludzi skrzywdziliście ,mam dla was jeno pogarde!

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Rosankiewicz Jacek(2018-12-19 11:16) Zgłoś naruszenie 92

    Poczytajcie uzasadnienie Komisji Europejskiej dot TK Pozdrawiam, Rosankiewicz Jacek

    Odpowiedz
  • emeryt(2018-12-19 10:25) Zgłoś naruszenie 217

    Sędziowie dublerzy , funkcjonariusze służb specjalnych , żona tajnego współpracowników służb -won z TK !!! o jet koszmar konstytucyjny , wszystkie orzeczenia tego TK będą w przyszłości negowane w związku z wadą prawną . Poczytajcie uzasadnienie Komisji Europejskiej dot TK.........................

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Natan(2018-12-19 10:03) Zgłoś naruszenie 1215

    Jest pytanie czy kiedykolwiek TK miał jakiś autorytet ??? Szczególnie za tow, Rzeplińskiego ??? Wolne żarty przed Świętami !!! TK był POlitycznym POtworem i nic więcej , proszę powiedzieć co TK zrobił przez 8 lat dla Polaków ??? Nic !!!

    Odpowiedz
  • Natan(2018-12-19 10:03) Zgłoś naruszenie 1416

    Jest pytanie czy kiedykolwiek TK miał jakiś autorytet ??? Szczególnie za tow, Rzeplińskiego ??? Wolne żarty przed Świętami !!! TK był POlitycznym POtworem i nic więcej , proszę powiedzieć co TK zrobił przez 8 lat dla Polaków ??? Nic !!!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • i-obserwator(2018-12-19 09:30) Zgłoś naruszenie 124

    O jaki autorytet tej atrapy trybunału chodzi bo ja nie rozumiem tytułu artykułu .

    Odpowiedz
  • suweren(2018-12-19 09:17) Zgłoś naruszenie 138

    jaki trybunał to widać leży tam skarga na bezprawne uchwalenie ustawy z 16.12.2017 r dot. emerytów mundurowych i przybłęda milczy i tak chyba samo jak pisuar marszałek sejmu który zmienia swoje opinie co raz - po prostu zdecyduje kulawy czy ma wydać opinie - wszytko co uchwali pisuar to jest wg jej zgodne z konstytucja paranoja

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • TK - to pozotałość po komuchach(2018-12-19 09:13) Zgłoś naruszenie 916

    Nie można odbudować czegoś czego nigdy nie było. TK - to organ polityczny. Wybierany niedemokratycznie - tylko przez polityków. Służący nie społeczeństwu - tylko politykom. Profesjonalna porażka - wyszukująca nieistniejących przepisów, zazwyczaj w art. 2.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Mira(2018-12-19 08:49) Zgłoś naruszenie 1011

    A jak w ETPCz spada liczba skarg z Polski to się tym chwalą ... Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia Pani redaktor (politycznego punktu siedzenia).

    Odpowiedz
  • tak tak(2018-12-19 08:41) Zgłoś naruszenie 2215

    wolfgangowa tak postepuje zeby nie miec roboty a zreszta na czym ona sie zna bo na prawie napewno nie mamy dowody z sadu poznanskiego jaka to bystra ciemnota

    Odpowiedz
  • Mecenas(2018-12-19 08:28) Zgłoś naruszenie 2215

    a pamiętacie Trybunał Konstytucyjny na czele z ex. członkiem PZPR o.Rzeplińskim - jak przez wiele lat, wbrew orzecznictwu TSUE, twierdził, że uprzywilejowanie banków (istnienie bankowych tytułów egzekucyjnych) jest zgodne z prawem ?

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Ewo(2018-12-19 08:19) Zgłoś naruszenie 1921

    A czy TK kiedykolwiek był czymś więcej niż partyjną przybudówka lub posiadał autorytet? Może wtedy jak przyklepał kradzież kasy z OFE?

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Wyrok K 52/16(2018-12-19 08:18) Zgłoś naruszenie 68

    A dlaczego Pani Redaktor nie napisała o skandalicznym wyroku K 52/16 dzięki któremu Skarbówka czy ZUS mogą stosować skargę pauliańską?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz