statystyki

Można dyscyplinarnie zwolnić policjanta, który dorobił 17 zł

autor: Bożena Wiktorowska11.10.2018, 07:00; Aktualizacja: 11.10.2018, 07:20
Przełożony funkcjonariusza dorabiającego jako taksówkarz po godzinach wymierzył mu karę dyscyplinarną wydalenia ze służby.

Przełożony funkcjonariusza dorabiającego jako taksówkarz po godzinach wymierzył mu karę dyscyplinarną wydalenia ze służby.źródło: ShutterStock

Policjant nie ma prawa dorabiać bez zgody przełożonego. Komendant mógł dyscyplinarnie wydalić go ze służby. Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny, oddalając kasację.

Powodem sporu było przyłapanie policjanta na dodatkowej pracy, na którą nie miał wymaganej zgody przełożonego. Polegała ona na osobistym świadczeniu usług przewozu osób, czyli funkcjonariusz był taksówkarzem. Starszy sierżant sztabowy zatrudniony na stanowisku referenta w komendzie zdążył zarobić 17 zł w gotówce.

To jednak wystarczyło, żeby komendant rejonowy policji wydał orzeczenie uznające funkcjonariusza za winnego naruszenia art. 62 ust. 1 ustawy z 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz.U. z 2015 r. poz. 355 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem policjant nie może podejmować zajęć zarobkowych poza służbą bez pisemnej zgody przełożonego. Nie może także wykonywać czynności ani zajęć sprzecznych z obowiązkami wynikającymi z ustawy lub podważającymi zaufanie do policji.

Komendant uznał, że nastąpiło naruszenie dyscypliny polegające na niedopełnieniu obowiązków służbowych, o którym mowa w art. 132 ust. 3 pkt 3 tej ustawy. To spowodowało, że przełożony funkcjonariusza dorabiającego jako taksówkarz po godzinach wymierzył mu karę dyscyplinarną wydalenia ze służby. Na podstawie art. 108 par. 1 kodeksu postępowania administracyjnego nadał jej rygor natychmiastowej wykonalności w celu „zabezpieczenia interesu społecznego”. Przełożeni uznali, że w tym przypadku interes społeczny jest tożsamy z interesem służby polegającym na ochronie dobrego imienia policji przez niezwłoczne rozwiązanie stosunku służbowego z policjantem.


Pozostało jeszcze 50% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (29)

  • stańczyk(2018-10-11 11:23) Zgłoś naruszenie 397

    Paranoja! Każdy z nas może pracować na dodatkowym etacie, na umowę zlecenie, a mundurowi już nie mogą? Rozumiem, gdyby praca miała przestępcze znamiona, ale taksówkarz? Bądźmy poważni.... Gdyby miał godne wynagrodzenie to nie musiałby dorabiać. Podwyżki w służbach. 100 zł brutto ci na niższych grupach a wysokie stołki 1000 a podaje się publicznie właściwą średnią...

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Dobitnym wyrazem(2018-10-11 10:41) Zgłoś naruszenie 356

    tego co można zrobić z policjantem jest odebranie emerytur i rent. Policjant jest kilkukrotnie karany za to samo. Służbowo, dyscyplinarnie, wydaleniem ze służby i karnie a na stare lata zabiera mu się środki do życia. Natomiast partyjni łapówkarze, cudzołożnicy i przestępcy pobierają parlamentarne emerytury i śmieją się ze wszystkich.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • MAG(2018-10-11 11:52) Zgłoś naruszenie 356

    Pewien sędzia kradnie 50 zł i jest uniewinniony, a policjant zarabia dodatkowo poza słuźbą 17 zł i jest wydalony ze służby dyscyplinarnie. Ja się pytam kto z tych dwojga zarabia więcej, na kim spoczywa większą odpowiedzialność za reprezentowanie państwa, ja osobiście zaczynam się gotować. Jak długo można pomiatać funkcjonariuszem.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • prawnik(2018-10-11 12:55) Zgłoś naruszenie 266

    Wizerunek Policji nie jest chroniony wydaleniem funkcjonariusza, który uczciwie dorabiał. Interes Policji byłby chroniony, gdyby temu funkcjonariuszowi płacono tak, że nie musiałby dorabiać.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Lok(2018-10-11 13:53) Zgłoś naruszenie 246

    Nie taksówkarz , A kierowca nielegalnego przewozu osób. A to bardzo duza różnica

    Odpowiedz
  • BSX75(2018-10-11 15:47) Zgłoś naruszenie 195

    On nie został zwolniony za 17 PLN tylko za to iż działał wbrew prawu łamiąc ustawę o transporcie drogowym, i to było przyczyną. Dokonał czynu zabronionego woził ludzi bez licencji równie dobrze mógłby ukraść te 17 złotych i czy wtedy też był by niewinny jak to jest przedstawiane przez niektórych?

    Odpowiedz
  • Oo(2018-10-11 12:42) Zgłoś naruszenie 175

    Kpina

    Odpowiedz
  • poPO(2018-10-11 14:24) Zgłoś naruszenie 113

    ?? Hahaha, dobre! 17 zł?? Nie, no to jakieś jaja. Ciekawe co na to gliniarze dorabiający w toruńskich lokalach jako bramkarze? Ci mają pisemne zgody przełożonych??? A krycie handlarzy dragów w tych lokalach?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Artur(2018-10-12 08:38) Zgłoś naruszenie 94

    Prawo jest po to, aby je przestrzegać. Ustawa o Policji jasno stanowi, o tym że na podjęcie dodatkowego zajęcia zarobkowego poza służbą, wymagane jest pozwolenie przełożonego. Ponadto do przewozu osób wymagana jest licencja taxi, badania, taxometr, ubezpieczenie. Wydźwięk artykułu to 17 zł to płytki tekst pozbawiony innych ważnych aspektów prawnych związanych z obowiązkami jakie są konieczne, aby świadczyć usługi przewozu osób taxi, a jeżeli to uber nie żal. Artur

    Odpowiedz
  • Marek-policjant(2018-10-11 17:10) Zgłoś naruszenie 81

    Obawiam się, że w NSA też nic nie wskóra bo Sądy nie chcą się pchać w sprawy policjantów. Osobiście czekam już rok na rozstrzygnięcie mojej sprawy przez NSA. W tym czasie zdążyłem już zostać emerytem więc korzystne dla mnie rozstrzygnięcie będzie tylko sprawą honoru. Ta instytucja (Policja) tonie w tempie dramatycznie szybkim.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Podposterunkowy(2018-10-11 22:46) Zgłoś naruszenie 83

    Starszy sierżant sztabowy? A co to k**wa za nowy stopień w Policji? Gamoniu co napisałeś ten artykuł doszkol się...

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • czytam i nie wierzę ???!! To Prawda czy Fakenews(2018-10-11 20:08) Zgłoś naruszenie 65

    Jeśli tak to każdy Sąd przywróci do służby !!!!!!!!!!

    Odpowiedz
  • Prawnik(2018-10-13 15:10) Zgłoś naruszenie 31

    Panowie policjanci,skarżyć wyroki Polskich Sądów do Strasburga.

    Odpowiedz
  • oblesna m---da(2018-10-14 10:19) Zgłoś naruszenie 20

    gdyby byl pisielcem wlos by mu nie spadl z glowy a ten jego przeor to tez ciekawy typ

    Odpowiedz
  • Slawek_64(2018-10-14 09:42) Zgłoś naruszenie 21

    Autor, piszący dla Gazety Prawnej (!) nie rozróżnia pojęcia NIELEGALNEGO przewozu osób od LEGALNEGO przewozu osób taksówką?! To jest kpina z czytelników! I jeszcze chcecie, żeby wykupić dalszą część artykułu - kpina do kwadratu!

    Odpowiedz
  • Jam(2018-10-13 15:32) Zgłoś naruszenie 13

    Szanowna Gazeto. Od kiedy w Policji jest stopień starszy sierżant sztabowy?

    Odpowiedz
  • noja(2018-10-16 14:32) Zgłoś naruszenie 00

    To jakaś paranoja - policjant uczciwie dorobił 17 zł i dostał dyscyplinarkę, a sędzie ukradł 50 zł i dalej może orzekać.

    Odpowiedz
  • dzieje się (2018-11-15 17:19) Zgłoś naruszenie 00

    Można dyscyplinarnie zwolnić policjanta, który dorobił 17 zł.... To i tak więcej niż w przypadku postkomucha wyjętego spod katoprawicowego prawa.

    Odpowiedz