Spółki bardziej przyjazne wspólnikom. Ułatwienia w prawie korporacyjnyn, podatkowym oraz prawie pracy

autor: Patryk Słowik27.09.2018, 07:34; Aktualizacja: 27.09.2018, 07:59
Projekt nowelizacji przewiduje, że ostatni menedżer w spółce będzie musiał zwołać zgromadzenie wspólników, tak by mogli oni wybrać nowych członków organów podmiotu.

Projekt nowelizacji przewiduje, że ostatni menedżer w spółce będzie musiał zwołać zgromadzenie wspólników, tak by mogli oni wybrać nowych członków organów podmiotu.źródło: ShutterStock

Liczba obostrzeń jedynie pozornie zapewniających bezpieczeństwo obrotu przy zarządzaniu spółką z ograniczoną odpowiedzialnością jest zbyt duża. A co za tym idzie wiele osób boi się prowadzić działalność w formie spółek kapitałowych. Rząd właśnie postanowił to zmienić.

Na ostatnim posiedzeniu Rady Ministrów przyjęto stworzony w resorcie przedsiębiorczości projekt nowelizacji niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym. Ułatwienia dotyczą prawa korporacyjnego, podatkowego oraz prawa pracy. Łącznie – ok. 50 korekt. W większości drobnych, ale dotyczących tego, z czym udziałowcy i akcjonariusze spotykają się na co dzień.

Dla wielu osób najważniejsze może być to, że wreszcie możliwe będzie podejmowanie ws zystkich uchwał przez wspólników na odległość w obiegowym trybie. Obecne brzmienie art. 231 par. 4 kodek su spółek handlowych uniemożliwia takie działanie w wypadku części uchwał (np. rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania zarządu, podział zysku albo pokrycie straty, udzielenie absolutorium).


Pozostało jeszcze 64% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane