statystyki

Od września niższy wiek dla młodocianego, ale nie wszędzie

autor: Jadwiga Sztabińska09.08.2018, 09:30; Aktualizacja: 09.08.2018, 10:12
dokument, podpis, biuro, praca

Zmiana definicji młodocianego w k.p. generalnie nie wymaga modyfikacji rozporządzenia o pracach wzbronionych, bo ono nie operuje wiekiem takiej osoby, a tylko to mogłoby prowadzić do niespójnościźródło: ShutterStock

Od 1 września br. zasadą będzie legalne zatrudnienie od 15. roku życia. Przy czym angaż dla młodszych będzie możliwy tylko w sytuacjach wskazanych przez rozporządzenie. Tyle że resort pracy nie zamierza go wydać. Nie planuje też innych zmian, choć są niezbędne, aby usunąć niespójność regulacji.

Dziewięć lat. Tak długo trwało oczekiwanie na obniżenie wieku młodocianych z 16 do 15 lat, od którego co do zasady możliwe jest ich zatrudnianie. Zmianę w kodeksie pracy wprowadzi art. 2 ustawy z 19 marca 2009 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 56, poz. 458, dalej: nowela z 2009 r.). Przepis ten, wchodzący w życie 1 września 2018 r., ustawia nowe widełki wiekowe dla podejmowania pracy przez młodocianych. W 2009 r. ustawodawca przewidywał bowiem, że właśnie z początkiem września 2018 r. na rynku pracy znajdą się pierwsi absolwenci gimnazjów, którzy rozpoczęli edukację szkolną jako sześciolatkowie. To konsekwencja wprowadzenia przez nowelę z 2009 r. obowiązku szkolnego od 6. zamiast 7. roku życia. Tyle że od tamtego czasu w systemie edukacyjnym nastąpiła rewolucja. I teraz wiele elementów do siebie nie pasuje.

Dwa scenariusze

Dziś zatrudnienie młodocianego jest dopuszczalne, gdy osoba w wieku 16 lat ukończy co najmniej ośmioletnią szkołę podstawową (poprzednio gimnazjum) i przedstawi świadectwo lekarskie stwierdzające, że praca danego rodzaju nie zagraża jej zdrowiu (art. 191 par. 1 k.p.). Wyjątki zapisane są w rozporządzeniu z 5 grudnia 2002 r. w sprawie przypadków, w których wyjątkowo jest dopuszczalne zatrudnianie młodocianych, którzy nie ukończyli gimnazjum, osób niemających 16 lat, które ukończyły gimnazjum, oraz osób niemających 16 lat, które nie ukończyły gimnazjum (Dz.U. nr 214, poz. 1808, dalej: rozporządzenie z 2002 r.).


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane