Zgodnie z nowym projektem ustawy o radcach prawnych mogliby oni występować w sprawach karnych i karnych skarbowych. Radcowie mogliby także poświadczać dokumenty z oryginałem i zawiązywać spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
Krajowa Rada Radców Prawnych przekazała ministrowi sprawiedliwości podjętą przez siebie uchwałę wraz założeniami do nowej ustawy o radcach prawnych. Zmiany obejmą przede wszystkim zasady i formę wykonywania zawodu przez radców prawnych, zakresu ich kompetencji oraz odpowiedzialności zawodowej.
- Budujemy bardzo nowoczesne rozwiązania, które podkreślą, w jaki sposób, my radcy prawni, będziemy przez najbliższe lata funkcjonować na rynku. Wszystkie zmiany są tworzone przede wszystkim w interesie klientów - mówi Maciej Bobrowicz, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych.

Nowe kancelarie

W swej uchwale Krajowa Rada Radców Prawnych zdecydowała o rozszerzeniu form wykonywania zawodu. Radcowie prawni będą mogli prowadzić swoją działalność zawodową także w formie spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Obecnie dopuszczalne jest świadczenia takich usług tylko w formie spółek, które przewidują pełną odpowiedzialność wspólników, czyli w formie spółki jawnej, partnerskiej i komandytowej.
- Nie jest to nowatorskie rozwiązanie w Europie. Wzorujemy się na modelu wypracowanym w niemieckiej adwokaturze - wyjaśnia Maciej Bobrowicz.
Radcowie prawni mieliby także możliwość tworzenie spółek z przedstawicielami innych zawodów kwalifikowanych, jak np. doradcy podatkowi czy rzecznicy podatkowi.
- Zmieniło się podejście do firm prawniczych i dziś są to firmy nowoczesne, które świadczą pomoc prawną w wielu dziedzinach. Już dziś w wielu kancelariach zatrudnieni są doradcy podatkowi czy rzecznicy patentowi. Współpraca pomiędzy tymi zawodami a radcami prawnymi faktycznie już się dokonała i konieczne jest dopuszczenie możliwości zawierania takich spółek prawniczych - mówi Jarosław Chałas, partner zarządzający w kancelarii Chałas i Wspólnicy. Przypomina on, że zarówno rzecznicy patentowi, jak i doradcy podatkowi są zawodami wymagającymi wysokich kwalifikacji, do zdobycia których konieczne jest ukończenie aplikacji.

Sprawy karne

W swojej uchwale Krajowa Rada Radców Prawnych stwierdziła również, iż kompetencje radców prawnych powinny być powiększone o możliwość sprawowania funkcji obrończych w sprawach karnych i karnych skarbowych. Dziś takie uprawnienia przysługują wyłącznie adwokatom, którzy wielokrotnie sprzeciwiali się przyznaniu ich również radcom prawnym, gdyż ich zdaniem wielu radców nie ma wystarczającej wiedzy z zakresu prawa karnego.
- Gdybym dziś złożył wniosek o wpis na listę adwokatów, zostałbym na nią niewątpliwie wpisany. Takie zapewnienia, dotyczące radców prawnych, wielokrotnie składała Naczelna Rada Adwokacka. Zostałbym więc adwokatem bez konieczności zbadania mojej wiedzy na temat prawa karnego - przypomina Maciej Bobrowicz.
Władze samorządu radcowskiego chcą jednocześnie, aby radcowie doszkalali się z zakresu prawa karnego. W tym celu powołały Centrum Kształcenia Ustawicznego, które współpracuje z wszystkimi okręgowymi izbami radców prawnych.
- W ciągu kilku miesięcy udało się nam podnieść kwalifikacje ponad 2 tys. radców. Podobnie będzie w przypadku szkoleń związanych z prawem karnym - twierdzi prezes Krajowej Rady Radców Prawnych.
Zdaniem radcy prawnego Dariusza Okolskiego z kancelarii Okolski Kancelaria Radcowska jak najszybciej należy wprowadzić zmiany, które zrównają uprawnienia radców prawnych z uprawnieniami adwokatów.



Poświadczanie dokumentów

Poza możliwością występowania w sprawach karnych i karnych skarbowych radcowie otrzymaliby także prawo do potwierdzania zgodności z oryginałami dokumentów urzędowych i prywatnych. Dziś czynności te mogą być wykonywane przez notariuszy. Zdaniem przedstawicieli władz samorządu radcowskiego pozwoliłoby to na przyspieszenie obrotu gospodarczego i istotne ułatwienia dla klientów. Radcom, reprezentującym na co dzień klientów, nowe rozwiązania bardzo się podobają.
- Radca prawny, który prowadzi daną sprawę, z reguły widzi oryginały dokumentów i jest na tyle odpowiedzialnym człowiekiem, że może poświadczać zgodność z oryginałem dokumenty. Radca prawny wykonuje przecież zawód zaufania publicznego - argumentuje mec. Jarosław Chałas.

Radcowska ugoda

Krajowa Rada Radców Prawnych podjęła też decyzję, iż radcowie powinni mieć możliwość zwierania tzw. ugody radcowskiej. Byłaby to ugoda zawierana przez radców prawnych lub adwokatów w imieniu ich klientów w sytuacji ugodowego zakończenia sporu bez przeprowadzania postępowania sądowego. Zdaniem władz samorządowych rozwiązanie takie nie tylko obniżyłoby koszty dochodzenia roszczeń oraz odciążyło od pracy sądy, ale także usprawniłoby egzekucję należności. Ugoda byłaby bowiem podstawą do wszczęcia egzekucji przez komornika.
- Szybka egzekucja należności byłaby korzystna przede wszystkim dla klientów. Nowe rozwiązania zachęciłyby więc klientów do częstszego zawierania ugód. Dziś niestety wielu klientów robi to bardzo niechętnie i decyduje się na spory sądowe, nawet gdy pełnomocnicy tłumaczą im, że sprawa w sądzie zostanie przegrana - tłumaczy Dariusz Okolski.

Odpowiedzialność zawodowa

Zgodnie z założeniami do nowej ustawy o radcach prawnych zmieniony ma zostać także model postępowania dyscyplinarnego. Dziś w skład sądów dyscyplinarnych wchodzą wyłącznie radcowie prawni. Po wejściu nowych przepisów w życie w sprawach z zakresu odpowiedzialności dyscyplinarnej radców prawnych w II instancji orzekałyby sądy apelacyjne. Ławnikami w takim postępowaniu byliby radcowie prawni wybierani przez zgromadzenia okręgowych izb radców prawnych. Dzięki temu sądownictwo powszechne otrzymałoby możliwość kontroli nad prawidłowością orzeczeń zapadających w sądach dyscyplinarnych w I instancji.
STATUS RADCÓW PRAWNYCH I ADWOKATÓW
Różnice
● Radcowie prawni nie mogą występować w sprawach karnych i karnych skarbowych
● Różne są zasady etyczne w obu zawodach - np. radcowie mogą się reklamować, a adwokaci nie
● Adwokaci mają zakaz pracy na etatach w firmach i urzędach
● Odmienny jest program szkolenia na aplikacji radcowskiej i adwokackiej
● Adwokatów jest cztery razy mniej (ok. 6 tys.) niż radców prawnych (ok. 25 tys.)
● Samorząd adwokacki funkcjonuje od ponad 70 lat, a samorząd radcowski od 30 lat