Ministerstwo Cyfryzacji szykuje informatyczną rewolucję na portalach administracji publicznej. Zamierza wprowadzić jednolity standard dostępności stron, serwisów i aplikacji mobilnych, który umożliwi korzystanie z nich osobom starszym i niepełnosprawnym. To zaś będzie się wiązało z przebudowaniem i zaktualizowaniem więcej niż połowy stron administracji, które – jak przyznaje resort – wciąż są niedostępne dla osób z różnymi niepełnosprawnościami i dysfunkcjami.
Szczegółowe wytyczne zostały przedstawione w projekcie ustawy o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych, który trafił już do konsultacji publicznych. Jest on implementacją przepisów wspólnotowych, a także wpisuje się w założenia rządowego programu Dostępność Plus – wskazuje ministerstwo.
Na zmiany samorządy i inne instytucje publiczne będą miały niecałe dwa lata, bo nowe standardy miałyby obowiązywać już od 2020 r. W sumie nowe regulacje objęłyby ponad 65 tys. podmiotów, w tym jednostki budżetowe gmin, samorządowe zakłady budżetowe, a także strony Senatu, Sejmu, Kancelarii Prezydenta. Przewidziano również wyłączenia, z których mogłyby – pod pewnymi warunkami – skorzystać m.in. instytucje zatrudniające średniorocznie mniej niż 30 osób.
Proponowana ustawa wprowadza też tzw. priorytety dostępności. Innymi słowy, bezwzględnie dostępne muszą być te informacje, które niosą za sobą skutki prawne i je pierwsze urząd powinien uczynić dostępnymi.
Obowiązywać będzie też zasada alternatywnego dostępu. W praktyce oznacza to, że jeżeli poszukiwana informacja nie będzie dostępna w formie cyfrowej, każdy zainteresowany będzie mógł m.in. zadzwonić do urzędu i poprosić o przeczytanie jej.
To nie koniec nowości. Po zmianach obowiązywałaby też zasada informacji zwrotnej. Polegałaby ona na tym, że każdorazowy wniosek obywatela o przekazanie informacji byłby sygnałem dla urzędu, że poszukiwany dokument może być też ważny dla innych, a wiec należałoby uaktualnić stronę i udostępnić go.
Ustawodawca przewiduje też kary pieniężne w wysokości do 10 tys. zł, które byłyby nakładane na podmioty publiczne, jeśli w sposób nieuzasadniony i uporczywy nie wywiązywałyby się one ze spełnienia obowiązku zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej lub aplikacji mobilnej. ©℗
Etap legislacyjny
Projekt skierowany do konsultacji