statystyki

Przekształcenie spółki nie wpływa na stwierdzenie zasiedzenia

03.07.2018, 20:00
W przypadku natomiast przekształcenia nie dochodzi do zmiany tożsamości spółki

W przypadku natomiast przekształcenia nie dochodzi do zmiany tożsamości spółkiźródło: ShutterStock

Zasiedzenie służebności pozwala np. spółce przesyłowej (energetycznej) na uzyskanie trwałego tytułu prawnego do korzystania z części nieruchomości, na której wybudowała swoje urządzenie. Jaki wpływ na uzyskanie tego prawa ma przekształcenie spółki?

Zmiana typu spółki handlowej może nastąpić przez połączenie, podział lub przekształcenie. Zwrócił na to uwagę Sąd Najwyższy w postanowieniu z 14 grudnia 2017 r. (sygn. akt V CSK 135/17). W przypadku połączenia we wszystkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej wstępuje ta, które jest przejmującą. Jeżeli zaś dochodzi do podziału, to prawa i obowiązki przechodzą na spółki przejmujące. W obu tych sytuacjach działa zasada uniwersalnego następstwa prawnego, która pozwala na wejście w prawa poprzednika, dotyczące posiadania służebności.

W przypadku natomiast przekształcenia nie dochodzi do zmiany tożsamości spółki. Przy przekształceniu mamy bowiem do czynienia z kontynuacją działalności spółki – podkreślił Sąd Najwyższy. Spółka poddana procesowi przekształcenia pozostaje tym samym podmiotem, którym była przed zmianami. Skutkiem przekształcenie jest co najwyżej zmiana formy prawnej prowadzonej działalności, przy jednoczesnym zachowaniu ciągłości w zakresie praw i obowiązków. Z dniem przekształcenia wszystkie uprawnienia przysługujące spółce przekształcanej po prostu należą się spółce przekształconej. Taka spółka nie traci bowiem bytu prawnego, a jedynie funkcjonuje w innej formie prawnej.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane