Olsztyński oddział Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia wykluczył ze swego grona sędziego Macieja Nawackiego. Jak podało SSP Iustitia "to kolejny wykluczony i już ostatni członek Stowarzyszenia, z osób wybranych przez Sejm do organu, który pełni funkcję Krajowej Rady Sądownictwa".
Reklama

Jak podało Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia na swoich stronach internetowych, w środę 20 czerwca odbyło się Zebranie Członków SSP Iustitia Oddział w Olsztynie. Podjęto na nim uchwałę o wykluczeniu sędziego Nawackiego.

"Za podjęciem uchwały głosowało 18 osób, przeciw była 1 osoba i 1 osoba wstrzymała się od głosu. To kolejny wykluczony i już ostatni członek naszego Stowarzyszenia, z osób wybranych przez Sejm do organu, który pełni funkcję Krajowej Rady Sądownictwa"- podało SSP Iustitia.

Sędzia Nawacki od grudnia 2017 roku jest prezesem sądu rejonowego w Olsztynie a od 6 marca 2018 zasiada w Krajowej Radzie Sądownictwa.

Sędzia Nawacki podkreślił w rozmowie z PAP, że "jeżeli sędziowie ze Stowarzyszenia podejmują decyzję o jego wykluczeniu, to on ma nadzieję, że nie będą występować w żadnej procedurze przed KRS, która uważają za wybraną niekonstytucyjnie".

"Nie przystoi, by stowarzyszenie sędziowskie łamało w sposób ewidentny prawo albowiem żadne stowarzyszenie nie może wymagać od swoich członków posłuszeństwa. Pomyliła im się rola stowarzyszenia z partią polityczną" - stwierdził sędzia Nawacki.

Jako pierwsza informację o wykluczeniu sędziego Nawackiego ze SSP Iustitia podała Rzeczpospolita.