statystyki

Przedsiębiorca nie może dowolnie zmieniać zakupionego dzieła

08.05.2018, 08:05; Aktualizacja: 08.05.2018, 08:13
Nie każda zmiana stanowi naruszenie

Nie każda zmiana stanowi naruszenieźródło: ShutterStock

Przedsiębiorcy na potrzeby prowadzonego biznesu często zlecają twórcom wykonanie określonego dzieła. Podpisując umowę, zabezpieczają swoje interesy poprzez nabycie majątkowych praw autorskich do zamówionego utworu. Czy jednak mogą go potem zmieniać?

Mimo nabycia praw do zamówionego dzieła przedsiębiorca nie może postępować z nim w sposób dowolny. Należy pamiętać, że przy twórcy dzieła pozostają osobiste prawa autorskie. Wynika to z art. 16 ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych. Stanowi on, że autorskie prawa osobiste chronią nieograniczoną w czasie i niepodlegającą zrzeczeniu się lub zbyciu więź twórcy z utworem, w tym m.in. prawo do autorstwa utworu, nienaruszalności jego treści i formy oraz rzetelnego wykorzystania czy nadzoru nad sposobem korzystania z utworu.

Zatem bez wyraźnej zgody twórcy nabywca autorskich praw majątkowych nie jest uprawniony do wprowadzania zmian w utworze. Ingerencja w treść i formę dopuszczalna jest tylko wtedy, gdy spełnione są dwa warunki: zmiany są spowodowane oczywistą koniecznością i twórca nie miałby słusznej podstawy im się sprzeciwić. Co do zakresu wprowadzanych zmian wypowiedział się Sąd Najwyższy w uzasadnieniu wyroku z 21 marca 2014 r., sygn. akt IV CSK 407/13. SN uznał, że prawo do nienaruszalności treści i formy utworu oraz jego rzetelnego wykorzystania zapewnia twórcy możliwość decydowania o treści i formie danego dzieła. Prawo to może podlegać ograniczeniom w sytuacji, w której kontrahent uzyskał prawa majątkowe i ze względu na jego interesy.


Pozostało 29% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane