statystyki

Ile wolności słowa podczas demonstracji?

autor: Dominika Bychawska-Siniarska23.03.2018, 07:00
marsz, zgromadzenie, protest

Hiszpański Trybunał Konstytucyjny, rozpatrujący skargę demonstrantów, uznał, że ich zachowanie nie mieściło się w ramach swobody wypowiedzi i nie przysługiwała im konstytucyjna ochrona, ponieważ dopuścili się nawoływania do nienawiści i użycia przemocy wobec monarchii.źródło: ShutterStock

Europejski Trybunał Praw Człowieka miał okazję odpowiedzieć na to pytanie, oceniając happening zorganizowany podczas demonstracji przeciwko monarchii w Hiszpanii.

Dwóch mieszkańców Girony, Stren Taulats i Roura Capellera, podczas wizyty hiszpańskiego króla w ich mieście w 2007 r. podpaliło w akcie protestu dużą fotografię pary królewskiej, którą trzymali do góry nogami. Do spalenia doszło podczas demonstracji. Hiszpanie zostali skazani na 15 miesięcy pozbawienia wolności za znieważenie władzy królewskiej i monarchii. Kara została następnie zamieniona na grzywnę w wysokości 2,7 tys. euro.

Prowadzący sprawę sędzia zastrzegł jednak, iż w razie nieuiszczenia grzywny skazani zostaną pozbawieni wolności. Wyrok został podtrzymany przez sąd apelacyjny. Hiszpański Trybunał Konstytucyjny, rozpatrujący skargę demonstrantów, uznał, że ich zachowanie nie mieściło się w ramach swobody wypowiedzi i nie przysługiwała im konstytucyjna ochrona, ponieważ dopuścili się nawoływania do nienawiści i użycia przemocy wobec monarchii. W skardze do ETPC demonstranci podnieśli, iż kara nałożona na nich była nie do pogodzenia z prawem do swobody wypowiedzi z art. 10 konwencji (skarga nr 51168/15).


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane