statystyki

Zmiany w sądownictwie: Rząd nie planuje ustąpić Brukseli

autor: Magdalena Cedro20.03.2018, 06:50; Aktualizacja: 20.03.2018, 09:26
Szybkiego zakończenia sporu chce też Jean-Claude Juncker

Szybkiego zakończenia sporu chce też Jean-Claude Junckerźródło: ShutterStock

Dzisiaj do Komisji Europejskiej trafi odpowiedź polskiego rządu na jej rekomendacje w sprawie zmian w sądownictwie. Praworządność była też tematem wczorajszych rozmów premiera Morawieckiego i kanclerz Merkel.

Komisja Europejska zapowiadała, że jest gotowa wycofać swój wniosek o uruchomienie art. 7 unijnego traktatu. Warunkiem jest zastosowanie się do wydanych przed trzema miesiącami zaleceń i skorygowanie zmian przeprowadzonych w sądownictwie.

Zdaniem wiceszefa MSZ Konrada Szymańskiego, który jest odpowiedzialny za przygotowanie odpowiedzi polskiego rządu, dzisiaj nie można wskazać jakichkolwiek obiektywnych przesłanek do tego, by wprowadzać zmiany do reformy wymiaru sprawiedliwości. – Te przesłanki muszą mieć potwierdzenie w faktach, prawne uzasadnienie, muszą przynosić zmiany, które będą zmianami na lepsze. Nie wchodzi w grę, by cofać sam proces reform. Dzisiaj jest za wcześnie, by mówić na ten temat – powiedział DGP wiceminister spraw zagranicznych pytany o odpowiedź na unijne rekomendacje.

Dalsze procedowanie art. 7 oznacza, że kraje członkowskie będą musiały w głosowaniu ocenić, czy w Polsce dochodzi do naruszenia praworządności. Rząd Morawieckiego już dzisiaj pracuje nad tym, by przekonać poszczególne stolice do swoich racji. Żeby wygrać głosowanie, musi pozyskać głos sześciu państw członkowskich. Elementem perswazji jest biała księga przedstawiająca polskie argumenty.


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane