statystyki

Dyżur domowy może być czasem pracy

autor: Łukasz Guza22.02.2018, 18:00
Trybunał przypomniał, że przy kwalifikowaniu danego okresu jako czasu pracy decydujące znaczenie ma to, czy pracownik jest zobowiązany do fizycznej obecności w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę i pozostawania w jego dyspozycji, aby w razie potrzeby niezwłocznie przystąpić do świadczenia obowiązków

Trybunał przypomniał, że przy kwalifikowaniu danego okresu jako czasu pracy decydujące znaczenie ma to, czy pracownik jest zobowiązany do fizycznej obecności w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę i pozostawania w jego dyspozycji, aby w razie potrzeby niezwłocznie przystąpić do świadczenia obowiązkówźródło: ShutterStock

Dyżur pełniony w domu w połączeniu z obowiązkiem bardzo szybkiego stawienia się w firmie na wezwanie zatrudniającego należy traktować jako czas pracy. Tak uznał Trybunał Sprawiedliwości UE.

Sprawa, którą zajmował się TSUE dotyczyła belgijskiego strażaka (ochotnika), który przed sądem domagał się odszkodowania z tytułu niezapłaconego wynagrodzenia. Chodziło o zapłatę za wykonywanie obowiązków w trakcie dyżuru domowego, który – zdaniem skarżącego – należy traktować jako czas pracy. Pomimo, że funkcjonariusz dyżurował w miejscu zamieszkania (a za taki dyżur – również w Polsce – co do zasady nie przysługuje wynagrodzenie), to jednak dodatkowe ograniczenia nałożone przez zatrudniającego (obowiązek przebywania w domu i stawienia się w pracy w ciągu ośmiu minut od wezwania) miały przemawiać za tym, że żądanie przedstawione w pozwie jest zasadne.

Sąd I instancji w dużej mierze uwzględnił roszczenia strażaka. Pracodawca odwołał się jednak do sądu apelacyjnego, a ten powziął wątpliwości, czy okres dyżuru w omawianych warunkach rzeczywiście należy uznać za czas pracy, i skierował zapytanie do TSUE.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Inspektor Pracy(2018-02-22 22:55) Zgłoś naruszenie 30

  od samego poczatku nie tylko na GP pisałem ale także w korespondencji z ministerstwami ,gabinetem premiera ,prezydenta ,że tzw darmowe dyzury domowe art 151 ze znaczkiem 3 =-to zwykły przekręt służący ekonomicznemu niewoleniu człowieka.

  Odpowiedz
 • pix(2018-02-23 07:34) Zgłoś naruszenie 10

  Wyjątkowo muszę się zgodzić z organem UE. Dyżury "pod telefonem" albo "domowe" to zwykłe draństwo. Z jednej strony pracownik nie może korzystać ze swojego czasu wolnego tak jak chce, a z drugiej nie przysługuje mu za to ograniczenie żadne wynagrodzenie.

  Odpowiedz
 • Inspektor Pracy(2018-02-22 22:50) Zgłoś naruszenie 00

  ............od samego poczatku pisałem nie tylko na GP ale i w korespondencji z ministerstwami ,gabinetem Premiera ,Prezydenta że tzw darmowe "dyzury domowe" art 151 ze znaczkiem3 KP to zwyczajny przekręt i słóuza niewoleniu pracowników.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane