statystyki

Związki chcą ograniczyć przemoc w pracy

autor: Łukasz Guza19.02.2018, 07:02; Aktualizacja: 19.02.2018, 07:44
O tym, że przemoc w pracy jest poważnym problemem, przekonują statystyki.

O tym, że przemoc w pracy jest poważnym problemem, przekonują statystyki.źródło: ShutterStock

Związki zawodowe wzywają rządy i pracodawców do przyjęcia nowej konwencji Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP) przeciwdziałającej przemocy i molestowaniu seksualnemu w miejscu zatrudnienia. Pierwsza dyskusja w tej sprawie odbędzie się w czerwcu tego roku. Wówczas, w trakcie corocznej konferencji MOP, ma być podjęta decyzja o tym, czy organizacja przyjmie konwencję i zalecenia w tej sprawie.

– To sukces, bo grupa pracownicza w MOP od lat zabiegała o przeprowadzenie na konferencji dyskusji o przeciwdziałaniu przemocy. Inicjatywa ta była jednak blokowana przez pracodawców. Ostatecznie udało się ją przeforsować pod warunkiem, że będzie ona dotyczyć nie tylko przemocy wobec kobiet, ale także mężczyzn – tłumaczy Anna Wolańska, pełnomocnik ds. kobiet komisji krajowej NSZZ „Solidarność”.

Jeśli w czerwcu zapadnie decyzja o przygotowaniu konwencji i zaleceń, w kolejnym roku będą trwały prace nad treścią tych aktów (cały proces przyjmowania nowych rozwiązań ma trwać dwa lata). Dlatego strona związkowa stara się teraz przekonać rządy oraz organizacje pracodawców o konieczności wprowadzenia nowych przepisów. 14 lutego rozpoczęła się międzynarodowa związkowa akcja pod hasłem „Stop przemocy w miejscu pracy, chcemy konwencji MOP” (potrwa do 8 marca).


Pozostało jeszcze 46% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane