statystyki

PPP to nie jest działalność dobroczynna

autor: Jakub Pawłowski07.02.2018, 08:05; Aktualizacja: 07.02.2018, 11:14
Gminy nie mogą oczekiwać, że uda się im przerzucić koszty na inwestora, bo on też musi zarabiać

Gminy nie mogą oczekiwać, że uda się im przerzucić koszty na inwestora, bo on też musi zarabiaćźródło: ShutterStock

- W perspektywie kilku lat źródło unijnego finansowania wyschnie. Samorządy już teraz muszą się zastanowić, czy i w jaki sposób sfinansują swoją infrastrukturę - mówi w wywiadzie dla DGP Magdalena Zabłocka, radca prawny w Praktyce Infrastruktury i Energetyki, Domański Zakrzewski Palinka.

Chociaż projekty partnerstwa publiczno-prywatnego zyskują ostatnio na popularności, to wciąż wiele samorządów jest wobec nich sceptyczna. Co jest powodem takiej wstrzemięźliwości, skoro – jak przekonuje i zachęca samo Ministerstwo Rozwoju – gminy mogłyby na PPP wiele skorzystać?

Po pierwsze decyduje o tym duża dostępność środków unijnych i tani pieniądz oferowany samorządom przez banki. Stąd wielu włodarzy mogło nie chcieć ryzykować z projektami w formule PPP. Dużo łatwiej jest oprzeć się na znanej formule wyboru wykonawcy inwestycji w prostym przetargu zamówień publicznych, w którym 60 proc. dofinansowania pochodzi z UE.

Z drugiej strony, niektóre samorządy nie są do PPP wystarczająco dobrze przygotowane merytorycznie. I to zarówno w kwestii rozpoznania projektów, które mogłyby dobrze przyjąć się na lokalnym gruncie, jak i samego opracowania warunków współpracy z partnerem prywatnym. Wiele gmin nie jest gotowych ani chętnych, by opłacić profesjonalne doradztwo, a wśród niektórych panuje przekonanie, że uzyskają ten sam efekt, korzystając z wiedzy własnych pracowników, którzy znają się na zamówieniach publicznych. Postępowania PPP prowadzone w formie negocjacji, na przykład w trybie dialogu konkurencyjnego, postrzegane są jako bardziej skomplikowane.

Może więc to rozsądna kalkulacja gmin, które uznają, że jest jeszcze za wcześnie, by decydować się na PPP?


Pozostało jeszcze 58% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane