Karolina Kuszlewicz, 32-letnia adwokat prowadząca indywidualną praktykę, zajęła 1. miejsce w konkursie Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2017 organizowanym przez Dziennik Gazetę Prawną i Wolters Kluwer Polska.

Można powiedzieć, że tradycji stało się zadość, bo pani mecenas jest piątą kobietą sklasyfikowaną na czele rankingu w jego 6-letniej historii. Ale oczywiście płeć nie miała tu najmniejszego znaczenia. Jak zawsze liczyły się przede wszystkim osiągnięcia zawodowe i prospołeczne zaangażowanie. A pod tym względem Karolina Kuszlewicz nie ma sobie równych. To dzięki jej uporowi i umiejętnościom doszło pod koniec ubiegłego roku do wydania przez Sąd Najwyższy przełomowego orzeczenia w sprawie dobrostanu ryb. SN uznał, że sprzedawanie żywych karpi w foliowych workach bez wody jest formą znęcania się nad nimi, za co może grozić nawet pozbawienie wolności. Doprawdy niewielu prawników jest w stanie zmusić wielkie sieci handlowe do zmiany utartych (i najmniej kłopotliwych) praktyk.

Kuszlewicz z organizacjami prozwierzęcymi współpracuje pro bono, ze swojej pasji potrafiła jednak uczynić także źródło utrzymania. Jej kancelaria specjalizuje się w sprawach dotyczących szeroko pojętej ekologii i zrównoważonego rozwoju.

10 laureatów konkursu wybranych z 30 nominowanych (wszystkich zgłoszeń do konkursu było ok. 160) odebrało statuetki podczas uroczystej gali, która odbyła się we środę w Warszawie. - W trudnych dla prawa czasach potrzeba specjalnych kandydatów na prawnicze wschodzące gwiazdy. Dlatego w tym roku obrady jury trwały dłużej i dyskusje były bardziej emocjonalne. Uważam, że cała trzydziestka zasługuje na to wyróżnienie.

Wszechstronnie wykształceni, młodzi, a w większości z bogatym doświadczeniem, dbający o własny rozwój profesjonalny i społeczny.

Jestem dumny, że mamy takie młode pokolenie prawników – podkreśla Włodzimierz Albin, prezes Wolters Kluwer Polska.

- Prawnicy – czy tego chcą, czy nie - mają do czynienia z poważnym kryzysem wizerunkowym. Mam jednak przekonanie, że taki konkurs jak Rising Stars jest dobrą odtrutką na wszelkie toksyczne dla środowiska zjawiska, afery reprywatyzacyjnej nie wyłączając. Opinia publiczna o tym nie wie lub wie za mało, że wśród prawników, także młodych, jest wielu ludzi niezwykłych, mogących być i dla swoich kolegów, i dla ogółu wzorem profesjonalizmu, ale też zawodowej czy po prostu ludzkiej uczciwości oraz empatii – zaznacza z kolei Krzysztof Jedlak, redaktor naczelny DGP.

Nowością w tym roku było przyznanie przez kapitułę pięciu nagród specjalnych prawnikom, którzy – co tu dużo mówić - wymykają się wszelkim klasyfikacjom. Te wyjątkowe laury otrzymali: Aleksander Gałek, Maciej Kawecki, Tomasz Andrzej Lewandowski, Piotr Najbuk i Marta Tomkiewicz.

Szczegółowe wyniki konkursu i sylwetki wszystkich uhonorowanych prawników opublikujemy w przyszły wtorek w tygodniku Prawnik.

Dziesiątka nagrodzonych w kolejności rankingowej

Kuszlewicz Karolina

Rams Michał

Kiełbus Maciej

Latoszek Adrian

Pizoń Grzegorz

Gordziałkowski Stanisław

Matyja Zofia

Łyczko Łukasz

Wołkowicz Jakub

Riedl KrzysztofNagrody specjalne w porządku alfabetycznym

Gałek Aleksander

Kawecki Maciej

Lewandowski Tomasz Andrzej

Najbuk Piotr

Tomkiewicz Marta

Pozostali nominowani w porządku alfabetycznym

Bochowicz Michał

Dąbrowska Katarzyna

Fertak Michał

Jadowska Małgorzata

Jaśkiewicz Piotr

Kempa Adam

Kijowski Filip

Manteuffel Katarzyna

Orzechowski Michał

Puchalski Adam

Pul Paula

Sasin Bartłomiej

Sas-Madej Małgorzata

Stańczyk Mateusz

Szewczyk Jarosław

Szkudlarek Paweł

Techman Marta Anna

Wasilewska Anna

Wiśniewska-Łukasiuk Olga

Załęcka Barbara