NSA przecina spór o sędziów dublerów: PiS unieważnił wybór trzech sędziów TK

autor: Małgorzata Kryszkiewicz03.08.2017, 07:35; Aktualizacja: 03.08.2017, 16:00
PiS-owska większość sejmowa skutecznie unieważniła dokonany przez Sejm poprzedniej kadencji wybór trzech sędziów do Trybunału Konstytucyjnego

PiS-owska większość sejmowa skutecznie unieważniła dokonany przez Sejm poprzedniej kadencji wybór trzech sędziów do Trybunału Konstytucyjnegoźródło: ShutterStock

Nieoczekiwanie PiS zyskał ważnego sojusznika w sporze o zasiadających w Trybunale Konstytucyjnym tzw. sędziów dublerów. To Naczelny Sąd Administracyjny. W piśmie przesłanym do DGP jego rzeczniczka przyznaje, że obecny Sejm skutecznie unieważnił wybór sędziów TK dokonany przez poprzednią większość sejmową. Innymi słowy, sędziami TK nie są Roman Hauser, Andrzej Jakubecki i Krzysztof Ślebzak wyłonieni głosami PO–PSL. Miejsca te skutecznie zajęli wybrani przez PiS Mariusz Muszyński i Henryk Cioch, a do niedawna także Lech Morawski (zmarł 12 lipca br.).

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (59)

  • piniusz(2017-08-03 09:41) Zgłoś naruszenie 43

    jak dobrze pisać czasami, nie wg.woli właściciela lecz zgodnie z prawdą,bo to dziennikarze zostają póżniej z ręką w nocniku

    Odpowiedz
  • antek(2017-08-03 09:30) Zgłoś naruszenie 224

    Jestem chłopem i nijak nie mogę zrozumieć jak to jest że te same przepisy mogą być różnie interpretowane.Czy nie można stworzyć takich przepisów ,które jasno określają że czarne to czarne,a białe to białe.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Mecenas (2017-08-03 09:11) Zgłoś naruszenie 2711

    Nie PIS tylko Parlament Gazeto "Prawna"

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • ...(2017-08-03 09:06) Zgłoś naruszenie 279

    Jaką wagę ma zdanie rzecznika prasowego NSA? Żadną. Inna sprawa, że jak Hauser chce pracować i orzekać w NSA, to powinien się zrzec funkcji w TK.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Piotr(2017-08-03 09:01) Zgłoś naruszenie 3518

    Z prawnego punktu widzenia czym jest stanowisko rzecznika NSA ? Ano niczym, rzecznik ten równie dobrze może opowiadać o czym chce, a jego wypowiedź nie jest wiążąca. A swoją drogą, to choć to nie ma mocy prawnej to też świadczy o "strusiej polityce", tak jak w przypadku SN i zawieszenia postępowania z uwagi na niby spór kompetencyjny. Tylko pomiędzy kim a kim miałby się on toczyć ? Smutne to...

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Alois Hudal(2017-08-03 08:53) Zgłoś naruszenie 5118

    Prof. Hauser broni swojego miejsca w NSA, kosztem dobra całego systemu prawnego. Tak samo jak SN i sprawa Kamińskiego. Nihil novi. Następnym razem pies z kulawą nogą nie wyjdzie bronić SN i NSA. Ryba psuje się od głowy a te sądy wymagają natychmiastowej reformy.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • ja(2017-08-03 08:46) Zgłoś naruszenie 81

    klituś bajduś

    Odpowiedz
  • Kon(2017-08-03 08:40) Zgłoś naruszenie 4639

    Poprzedni sejm zlamal konstytucje wybierajac na zapaswakacjach 3 sędziów - miejmy jasnosc w temacie

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • gg(2017-08-03 08:39) Zgłoś naruszenie 3922

    A mi się z kolei wydaje, że to efekt rządowej nagonki. NSA boi się "reformy", więc pod wpływem nacisku ugielo się. No i tak wygląda u nas demokracja, broni się tylko swoich

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Papa(2017-08-03 08:32) Zgłoś naruszenie 5454

    I co teraz lemingi?

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • Gfggh(2017-08-03 08:25) Zgłoś naruszenie 3442

    I tyle polowania ***** na nic? Dla mnie tez miał rację skoro w konstytucji jest napisane że prezydent odbiera ślubowanie ale i nie musi odebrać takie jego prawo.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz