RPO: Projekt o SN uderza w system ochrony praw człowieka

18.07.2017, 14:13; Aktualizacja: 18.07.2017, 14:19
Bodnar, podczas pierwszego czytania projektu o SN powiedział, że "niezawisłość sędziów i niezależność sądów, mają fundamentalne znaczenie dla realizacji porządku konstytucyjnego oraz praw i wolności obywatelskich", w tym prawa do sądu. "Podkreślam do niezależnego sądu" – dodał.

Bodnar, podczas pierwszego czytania projektu o SN powiedział, że "niezawisłość sędziów i niezależność sądów, mają fundamentalne znaczenie dla realizacji porządku konstytucyjnego oraz praw i wolności obywatelskich", w tym prawa do sądu. "Podkreślam do niezależnego sądu" – dodał.źródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Kornelia Głowacka-Wolf Agencja Gazeta

Projekt ustawy o SN zmierza do podporządkowania Sądu Najwyższego władzy wykonawczej i uderza w "cały system ochrony praw człowieka" – powiedział Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar podczas debaty w Sejmie. W jego ocenie, główne przepisy projektu są niezgodne z konstytucją.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP

Polecane

Reklama

Komentarze (10)

  • a To pana nie interesuje?(2017-07-18 16:59) Zgłoś naruszenie 41

    ....Polaków nie stać na Sądy i koszty Sądowe a także stawki adwokackie:-- Wysokość minimalnych stawek adwokackich powinna być regulowana Ustawą bezpośrednio przez Sejm a nie Rozporządzeniem przez Ministra Sprawiedliwości. To mają być minimalne stawki a nie wygórowane jak zarządził były minister Budka . Pan Ziobro je co prawda zmniejszył lecz nadal są rażąco za wysokie . Czas tą patologie praktyki ustalania tych stawek natychmiast znieść . Niech adwokaci nie ustalają sami sobie gaż minimalnych które mogą być podnoszone aż 4 --krotnie. Wiekszość z tych spraw to jednak sprawy szablonowe! Za kwotę sporu 10 000 zl obowiązuje obecnie minimalnie aż 36% stawka, --tylko za swojego mocodawce nie licząc apelacji . Kogo stać na sprawy sądowe gdy Ich wynik nie tylko zależy od argumentów lecz także od wiedzy sądu oraz gdy wynik zależy od interpretacji prawa czyli tzw:ryzyka procesowego.

    Odpowiedz
  • Sędzia(2017-07-18 16:55) Zgłoś naruszenie 30

    Dz.U. 2015 poz. 1800Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 października 2015 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie z póź zmianami.§ 2. Stawki minimalne wynoszą przy wartości przedmiotu sprawy: 1) do powyżej 10 000 zł do 50 000 zł – 3600zł. Sędzia ---TK -fragment Uzasadnienia .”.Dlatego osoby, które podejmowały pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze przed 1 stycznia 1999 r. i po tej dacie funkcjonowały „w innym otoczeniu prawnym".a czy funkcjonowali w lepszych warunkach pracy?.....

    Odpowiedz
  • A Ty tak chroniłeś prawa robotnika i czlowieka?(2017-07-18 16:54) Zgłoś naruszenie 31

    11 przykładów w jednej tylko Ustawie PO--mostowej złamania Konstytucji RP, oraz jak okradanie z emerytur ze względu na szkodliwe i niebezpieczne warunki pracy usprawiedliwił Sędzia TK i następnie Tusk . -:Dz. U. 2008 nr 237 poz. 1656: --;: 1. Wsteczne działanie ustawy z 2008 aż na rok 1998, na niekorzyść tak zatrudnionych pracowników – pozbawienie z automatu ( wobec tych niewykazanych na nowych listach) przez wsteczne działanie Ustawy 9 lat pracy z poprzedni rozporządź zaliczanych do tych warunków. 2. ....art 4 pkt4 ustawy..Pozbawienie nawet tych co na koniec roku 1998 spełniali wymóg co najmniej 15 lat pracy w tych warunkach z praw wynikłych z uprzedniego rozporządzenia tylko dlatego, że byli młodsi wiekiem gdyż wg dodatkowo wprowadzonego wstecznego zapisu w tym przepisie nie mogli mieć siłą rzecz jeszcze nowego warunku 25 lat pracy (ur przed 1958r) na tą datę w ogóle. Ci którzy odchodzili wcześniej bo byli starsi wiekiem mieli często mniej lat pracy w tych warunkach- (co na to Konstytucja RP -dyskryminacja ze względu na wiek) … 3. w art 12 wprowadzono niby uczciwą zasadę, że ma się liczyć tylko rzeczywisty czas pracy więc wszelka absencja w tym chorobowa jest odliczana nawet ta która była związana z tymi warunkami (co na to -obowiązek naprawienia szkody ) ,ale to jeszcze nic, ... 4. ..zapomnieli dodać na zasadzie równości stron wobec prawa, że ponad- ustawowy czas pracy który za komuny i postkomuny był w PRL u nagminny i nie tylko, powinien być na odmianę doliczany?...... -, … 5. .... no i wprowadzono nowe tabele prac w tych warunkach (bez prawa kontroli sądowej zakresu tych wykazów – sąd nie może ich rozszerzać—jakby zjedli wszystkie rozumy -np: dyz ruchu na kolei ma ,dyz ruchu w elektrowni -niema ) (też się kłania Konstytucja.!....)... 6. .... ..Okradli też tym samym wszystkich tak wykołowanych z ochrony przedemerytalnej w stosownym do poprzednich lat wieku..co łącząc z Ich stanem zdrowia przez długie lata w tych warunkach pozbawia Ich lekarskiej zgody na dalszą prace na tych stanowiskach a to często oznacza bezrobocie!!!. 7. .. . mało ...aby otrzeć łzy płaczącym wprowadzono REKOMPENSATY ( czyli faktycznie uznali własne złodziejstwo ) -uznanie. wg wzoru którego całe zespoły matematyków i prawników nie potrafią do dzisiaj w ZUS ie poprawnie rozszyfrować. . Dodatkowo... chcesz ją otrzymać ,musisz dożyć tego nowego 67r wieku życia i bez sklerozy w praktyce nie zapomnieć o to złożyć do ZUS wniosek. --tacy bezczelni._ 8.....Oznacza to też ,że osoby które nie dożyją 67r życia rekompensaty nie otrzymają !!!... 9...Zbieranie składek za zatrudnionych na tych stanowiskach po 2008r od bardzo młodych obecnie ludzi składek dodatkowych za te pomostówki bez zagwarantowania Im prawa do tej emerytury ….”ukryty zakazany Konstytucją RP dodatkowy Podatek”” 10.Ta Oligarchia doprowadziła do tego że starsi robotnicy chociaż także nie pracowali na wg obecnej listy stanowisk szkodliwych i niebezpiecznych , skorzystali z przywilejów za tą prace zgodnie z poprzednim rozporządzeniem otrzymując w wieku 60 lat po 4 tys emerytury a młodsi dłużej zatrudnieni w tych warunkach otrzymają 2800 emerytury pod warunkiem ze będą pracować do 67 r życia. Takie głupie POmylone Rządy ,takie dyspozycyjne Trybunały. 11.wspomnijmy także że te setki tysięcy tak zatrudnionym musi teraz i w przyszłości włóczyć się po sądach i wdawać w spory z pracodawcami i ZUSem o to jakie dokładnie stanowiska Tusk i jego kolesie mieli na mysli opracowujac tą ustawę Podmostową a wszystko to w sytuacji gdy na jego oczekiwanie--jak "będą się Sądzić o to to podniesie koszty sądowe" Były Minister Budka co oznajmił w Sejmie obecny minister Ziobro wziął sobie te słowa zapewne do serca i to uczynił podnosząc te stawki nawet 300krotnie.. Dz.U. 2015 poz. 1800Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 października 2015 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie z póź zmianami 12 Nigdy nie odwołali w tej Ustawie Rozporządzenia Rady Ministrów z 1980 r w sprawie wcześniejszych emerytur.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Tym się zainteresuj(2017-07-18 16:57) Zgłoś naruszenie 31

    Wyrwaniem kasy(10zł) niezgodnym z Konstytucją jest kara za brak 1 kg pojazdu oddanego do złomowania. Ja mam handlarzom oddawać swoje drogie części aby Oni zarabiali a samemu płacić kary jeżeli odmowie?.

    Odpowiedz
  • ależ Masz pan do roboty(2017-07-18 17:04) Zgłoś naruszenie 31

    Firmy ubezpieczeniowe pobierają składkę AC od wartości nowego pojazdu lecz wiedzą że w przypadku tzw.. szkody całkowitej (za wyjątkiem kradzieży) nie będą musiały płacić aż takiej "górnej-- kwoty odpowiedzialności”” gdyż zawsze zostaje wartość pozostałości (wraku) która zmniejszy jej odpowiedzialność a za który zapłaci kupujący wrak- za cóż więc klient płaci aż takie wysokie składki ?

    Odpowiedz
  • a może Tym się zinteresuje RPO(2017-07-18 16:58) Zgłoś naruszenie 31

    Pytam się od wielu lat ,redaktorów GP. Czy publiczne namawianie społeczeństwa do niepłacenia daniny publicznej jakim jest abonament RTV (potem wysłał tm frajerom co mu uwierzyli komorników przez US) ,-czy namawianie przez Tuska było przestępstwem z okresem jeszcze nie przedawnionym czy nie.

    Odpowiedz
  • Ileż tu jest do roboty Panie RPO(2017-07-18 17:00) Zgłoś naruszenie 31

    Powinno się zakończyć z pojęciem "Prawo Nabyte" jeżeli jest ono nieuczciwe. System emerytalny w Polsce powinien być na nowo uchwalony i żadne Komunistyczne i POstkomunistyczne przepisy prawa nabytego nie powinny być szanowane. Chodzi o to aby ten co pracował dłużej i uzbierał wyższy kapitał miał większą emeryturę a ten co siedział na Urlopie Górniczym i pracował krótko miał mniejszą. Powinien się liczyć tylko wkład do ZUS i uczciwy sposób liczeni

    Odpowiedz