TK: Zapisy o stawkach adwokackich w sprawach pracowniczych - konstytucyjne

21.06.2017, 14:31; Aktualizacja: 21.06.2017, 14:41
prawo, przepisy, sąd, wyrok, orzeczenie

TK zwrócił uwagę, że w sprawach pracowniczych – ze względu na pewne uprzywilejowanie pracownika, wynikające z założenia o jego zasadniczo słabszej pozycji ekonomicznej w stosunku do pracodawcy – wysokość stawek minimalnych, gdy pracownik przegrywa proces, ma na celu przede wszystkim ochronę jego interesów majątkowych.źródło: ShutterStock

Trybunał Konstytucyjny uznał w środę za zgodny z konstytucją zapis rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z 2002 r., w zakresie określającym wysokość stawki minimalnej za czynności adwokackie w sprawie o odszkodowanie za bezskuteczne wypowiedzenie umowy o pracę.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • Zgłoszenie Przestępstwa(2017-06-22 18:27) Zgłoś naruszenie 00

  Jak to możliwe, że rokrocznie skarbówce i skarbowi państwa umyka kradzież większych sum niż wartość całego majątku i mienia państwowego?! Przecież ten majątek i mienie firm i przedsiębiorstw już sprywatyzowane w latach osiemdziesiątych z wykorzystaniem oszustw bankowych i wykupione za pieniądze z dodruku przez ówczesne elity, został zdublowany w postaci obligacji skarbowych od których też są wypłaty dochodów, dublujące wypłaty tradycyjnych dochodów z pojedynczych przecież wartości rzeczywistych dla ich stuprocentowych akcjonariatów przypisanych przestępczo, j.w., to do tego jeszcze banki teraz prywatne które mają te obligacje też wyceniają je wraz ze swoimi akcjami na giełdach, wydając znów kolejnym akcjonariuszom dochody od nich, czyli raz rzeczywiście stuprocentowe wypłaty, dwa kolejne sto procent z dochodowych obligacji papierów wartościowych dłużnych kolejnemu akcjonariatowi od tych samych firm, przedsiębiorstw w rzeczywistości pojedynczych, trzeci stuprocentowy akcjonariat wisi na wykupionych także przestępczo akcjach banków prywatnych które mają w swoim kapitale też takie papiery wartościowe jak wyżej i czwarty akcjonariat giełdowych notowań tych samych firm i przedsiębiorstw i ich majątków i mienia, jak i przestępczo wypłacane poczwórnie dochody i dywidendy od tego samego majątku i mienia, wypłacanych dochodów już tylko od notowań a przecież to ściśle przestępcze okradanie całego majątku państwowego i efektów pracy wytwarzanej przez społeczność ludzi pracujących, obecnie poczwórna kradzież jest jeszcze dodatkowo kredytowana wzrastającym obciążeniem budżetowym pożyczanym przez przestępców okradających kilkukrotnie wartość całego rzeczywistego majątku i mienia firm i przedsiębiorstw corocznie, co jest przecież do sprawdzenia dowodowo w majątkach, kapitałach i dochodowości oryginalnych firm, przedsiębiorstw i spółek i ich pseudowłaścicieli, którzy i które okadali i okradły także własne majątki i mienie, więc nie przysługuja im już nic oprócz odpowiedzialności karnej za kradzież i współudział w zorganizowanych przestępstwach finansowych z najgorszymi z możliwych skutkami najwyższej szkodliwości społecznej, ogromnych kradzieży i wykorzystywania pracowników masowo do niewolniczej pracy głównie w tzw. szarej strefie ze skutkami śmiertelnymi włącznie, wzrostem kradzieży ze skutkami zbrodniczymi dla ogromnej liczby jednostkowych istnień ludzkich, które są domnażane planowo dla ukrycia zbrodni masowej i ludobójstwa na skutek wyzysku przez planowe domnażanie dzieci także masowo w sierocińcach i klasztorach, co jest także do sprawdzenia dowodowo w oficjalnych statystykach. Konieczne jest odebranie majątków i mienia przestępcom i przestępczyniom bezpowrotnie na rzecz skarbu państwa.

  Odpowiedz
 • Smt(2017-06-22 14:49) Zgłoś naruszenie 02

  Argumentacja Trybunału to pomieszanie z poplątaniem. Po pierwsze- pracownicy w sprawach do 50.000 zł korzystają ze zwolnienia od kosztów (wszystkich opłat) sądowych. Nawet wnosząc apelację, jeśli mieszczą się w tym limicie, nie zapłacą nic. Jeśli natomiast te 60 zł ma być dlatego tak niskie, żeby nie obciążać pracownika w razie przegranej, to dlaczego nie jest tak, że rozporządzenie rozdziela sytuację gdy wygrywa pracownik (i wtedy powinny być normalne stawki, liczone według wartości przedmiotu sporu), a jedynie na wypadek przegranej te 60 zł??? Taki mechanizm jest stosowany w rozporządzeniu dla spraw alimentacyjnych: jeśli uprawniony wygrywa, dostaje zwrot według wartości sprawy; ale jak przegra, pokrywa tylko minimalny koszt. Stawka 60 zł jest głodowa i przy obowiązkowym prowadzeniu sprawy z urzędu stanowi pracę przymusową.

  Odpowiedz
 • migot(2017-06-22 11:32) Zgłoś naruszenie 32

  Ciekawe czy za to orzeczenia dostali 60zł, na spółkę.

  Odpowiedz
 • Lende(2017-06-22 05:22) Zgłoś naruszenie 35

  PIS rozwala porady prawne w PIP, robiąc jakąś dziwną reformę, pozbywając się prawników ze stanowisk doradczych. Opowiadała mi znajoma, która tam pracuje. No to za co ta większa kasa ma być. Przecież taki pracownik, to co on kuma z praw pracowniczych? Jak mu nikt nie doradzi, to wygranie z nim to będzie pestka. Za łatwiznę państwo płacić nie będzie.

  Odpowiedz
 • Luk(2017-06-21 16:37) Zgłoś naruszenie 95

  Stawki w sprawach pracowniczych i z ubezpieczeń społecznych są niższe niż minimalne wynagrodzenie godzinowe. Proponuję żeby za takie kwoty pisowscy sędziowie sami prowadzili sprawy. Przecież ich urząd to też misja.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane