Są ograniczane mechanizmy ochrony naszych praw, np. Trybunał Konstytucyjny nie może orzekać w pełni niezależnie - ocenił we wtorek rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. Zaznaczył też, że obecny rząd "całkiem przyzwoicie" działa w sferze praw społecznych.

Bodnar, pytany w telewizji WP.pl, czy w Polsce są ograniczane prawa obywatelskie, stwierdził, że przede wszystkim "zostają ograniczane mechanizmy ochrony naszych praw". Jako przykład wskazał Trybunał Konstytucyjny, który, jego zdaniem, "nie jest w stanie orzekać w pełni niezależnie".

"Są poszczególne grupy, które są zmianami prawnymi dotknięte i w zasadzie nie mają one możliwości ochrony swoich praw" – ocenił. Dodał, że fundamentalne są również zmiany, które dotykają sądów, w tym "zmiana sposobu powoływania członków Krajowej Rady Sądownictwa oraz skrócenie kadencji dotychczasowych członków, wygaszenie ich mandatów, a także nowelizacja prawa ustroju o sądach powszechnych, która doprowadzi do wymiany prezesów sądów, przewodniczących wydziałów, wizytatorów, a nawet rzeczników prasowych sądów".

"Co więcej, obecny rząd – żeby być sprawiedliwym - moim zdaniem ma całkiem przyzwoite działania w sferze praw społecznych, polityki socjalnej, np. cały program dotyczący mieszkalnictwa. Nie można tu złego słowa powiedzieć, że nie ma tu głębszego myślenia i pomysłu, jak to rozwiązać. Tylko powstaje pytanie, czy w zamian za lepszą ochronę socjalną i prawa społeczne, my oddajemy nasze prawa i wolności obywatelskie" – powiedział Bodnar.

Rzecznik praw obywatelskich, dodał, że sprawy, z którymi ludzie się do niego zwracają, "w zasadzie istnieją od lat". "I czy to ta władza, czy inna, one w pewnym sensie są dość podobne" - ocenił.