statystyki

Z wierzytelności upadłej firmy też można dokonywać potrąceń

06.06.2017, 19:00
biznes, firma

W doktrynie prawa oraz w orzecznictwie sądowym istniały odmienne interpretacje skutków prawnych złożenia oświadczenia o potrąceniu dokonanego w ciągu roku przed ogłoszeniem upadłościźródło: ShutterStock

Wierzytelności nabyte przez dłużnika przed ogłoszeniem upadłości mogą być potrącane z wzajemnej wierzytelności bez ograniczeń. Jakie jednak warunki powinny być spełnione, żeby dokonywać takich potrąceń?

Dopuszczalność potrącenia wierzytelności nabytych w ciągu roku przed dniem ogłoszenia upadłości zależy od tego, czy ich nabywca miał świadomość istnienia okoliczności stanowiących podstawę ogłoszenia upadłości. Jeżeli w czasie nabywania wierzytelności zainteresowany nie wiedział o sytuacji finansowej upadłego, która dała podstawę do ogłoszenia upadłości, to nie można mu odmówić potrącenia, nawet gdy dowiedział się o tym po nabyciu, ale jeszcze przed ogłoszeniem upadłości.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Only(2017-07-16 23:23) Zgłoś naruszenie 00

    Jeśli ktoś z Państwa szuka pomocy w temacie upadłości konsumenckiej - polecam kontakt z kancelarią Egidon. Moi znajomi skorzystali z ich pomocy i powoli zaczynają stawać na nogi :)

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane