statystyki

Plotki o życiu gwiazd mają swoje granice

autor: Emilia Świętochowska22.02.2017, 18:00
Celebryci gwiazdy film

ETPC w pierwszej kolejności zauważył, że sądy krajowe oparły swoje rozstrzygnięcia na fakcie, że Rubio jest sławnaźródło: ShutterStock

Nawet celebrytce przysługuje prawo do zachowania swoich intymnych spraw w tajemnicy – uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka.

Paulina Rubio to znana w Hiszpanii gwiazda muzyki pop. Jej życie prywatne od wielu lat jest częstym tematem serwisów plotkarskich i programów rozrywkowych. W pewnym momencie piosenkarka uznała jednak, że granica została przekroczona. Stało się to po tym, gdy były menedżer Rubio udzielił trzech wywiadów telewizyjnych, w których opowiedział o szczegółach burzliwego życia prywatnego wokalistki: jej rzekomym homoseksualizmie, wybuchowych związkach z mężczyznami, a nawet przemocy wobec jednego z partnerów.

Celebrytka wniosła pozew o ochronę dóbr osobistych przeciwko swojemu byłemu menedżerowi oraz koncernom medialnym, które wyemitowały wywiady o jej życiu intymnym. Sąd I instancji oddalił powództwo, tłumacząc, że sprawy osobiste Rubio od dawna są przedmiotem zainteresowania opinii publicznej, a ona sama nigdy wcześniej nie widziała w tym problemu. Co więcej, zdaniem sądu rzekomego homoseksualizmu piosenkarki nie można już dziś traktować jako obraźliwego zarzutu (zresztą Rubio sama podsycała plotki na ten temat). Sąd II instancji, a następnie Sąd Najwyższy zgodziły się z tym wyrokiem. Ostatecznie celebrytka złożyła skargę do trybunału w Strasburgu, w której przekonywała, że hiszpańskie władze naruszyły jej prawo do życia prywatnego (art. 8 konwencji).

ETPC w pierwszej kolejności zauważył, że sądy krajowe oparły swoje rozstrzygnięcia na fakcie, że Rubio jest sławna. Ale w ocenie trybunału nie oznacza to, że jej osobiste przejścia należy traktować jako sprawę publiczną. Wręcz przeciwnie, popularność piosenkarki nie uzasadnia ujawniania sekretów jej życia prywatnego w programach telewizyjnych. Zwłaszcza że – zdaniem sędziów w Strasburgu – koncentrowano się w nich głównie na seksualnych szczegółach. Jak przekonywał trybunał, nawet zakładając, że opinia publiczna była zainteresowana tym tematem, prawo piosenkarki do prywatności ma w tym przypadku przewagę.


Pozostało jeszcze 47% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane