Samorządy terytorialne oraz organizacje pożytku publicznego mogą uzyskać z Banku Gospodarstwa Krajowego finansowe wsparcie na tworzenie socjalnego zasobu mieszkaniowego dla najuboższych.
Budownictwo socjalne wspierane jest przez BGK ze środków Funduszu Dopłat od 2004 roku. W latach 2004-2006 o wsparcie przedsięwzięć socjalnych mogły ubiegać się tylko gminy. Z uwagi na niezaspokojenie wszystkich potrzeb zgłaszanych w 2004 roku opracowano i wdrożono w 2006 roku program finansowego wsparcia tworzenia lokali socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni i domów dla bezdomnych dedykowany do gmin, ich związków, powiatów i organizacji pożytku publicznego.

Lokale dla najuboższych

Celem programu jest zwiększenie liczby lokali oraz pomieszczeń służących zaspokajaniu potrzeb osób najuboższych poprzez tworzenie zasobu o określonym minimalnym standardzie technicznym, zapewniającego jednocześnie integrację społeczną ich najemców. Program ma tym samym ułatwić rozwiązywanie problemów roszczeń odszkodowawczych właścicieli tych mieszkań, gdzie nastąpiło wstrzymanie wykonania sądowych wyroków eksmisji z powodu braku lokali socjalnych.

Przedsięwzięcia samorządów

Finansowe wsparcie udzie- lane jest gminom, ich związkom, powiatom i organizacjom pożytku publicznego. Gminy otrzymują wsparcie na realizację przedsięwzięć polegających na tworzeniu lokali socjalnych, noclegowni, domów dla bezdomnych i mieszkań chronionych. Związki międzygminne otrzymują wsparcie na realizację przedsięwzięć polegających na tworzeniu lokali socjalnych, noclegowni oraz domów dla bezdomnych. Z kolei powiaty otrzymują wsparcie na realizację przedsięwzięć polegających na tworzeniu lokali mieszkalnych służących wykonywaniu zadań z zakresu pomocy społecznej w formie mieszkań chronionych. Natomiast organizacje pożytku publicznego otrzymują wsparcie na realizację przedsięwzięć polegających na tworzeniu noclegowni, domów dla bezdomnych oraz mieszkań chronionych.

Wysokość wsparcia

Maksymalna wysokość finansowego wsparcia zależy od rodzaju inwestycji i wynosi od 20 do 40 procent kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia. Ma bezzwrotny charakter w przypadku utrzymania przez 15 lat (w określonych ustawą przypadkach przez dziesięć lat) socjalnego charakteru utworzonego zasobu po jego realizacji.
Finansowe wsparcie nie może być udzielone na realizację przedsięwzięcia rozpoczętego przed zawarciem przez BGK umowy z inwestorem o wsparciu finansowym oraz na realizację przedsięwzięć współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej bądź też finansowanych ze środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego.

Konieczny wniosek

Wnioski o finansowe wsparcie należy składać do Centrali BGK w terminach od 1 do 31 marca i od 1 do 30 września każdego roku. Wyniki kwalifikacji wniosków są publikowane w Biuletynie Informacji Publicznej na www.bgk.com.pl w terminie do 30 czerwca dla wniosków składanych w marcu i do 31 grudnia dla wniosków składanych we wrześniu.

Dotychczasowe efekty

W przeprowadzonych dotychczas trzech edycjach składania wniosków finansowe wsparcie zostało udzielone na 226 przedsięwzięć w celu utworzenia 3745 lokali socjalnych i mieszkań chronionych oraz miejsc w noclegowniach i domach dla bezdomnych. W przeważającej mierze są to przedsięwzięcia dotyczące utworzenia lokali socjalnych. Kwota finansowego wsparcia wyniosła 81,8 mln zł.
Aktualnie przeprowadzana jest ocena czwartej edycji: 41 wniosków złożonych we wrześniu tego roku na kwotę wsparcia 28,1 mln zł, której wyniki zostaną ogłoszone do końca roku. Mniejsza niż we wcześniejszych edycjach liczba wniosków wynika z decyzji inwestorów o wstrzymaniu ze złożeniem wniosku do czasu nowelizacji ustawy, co zapewni korzystniejsze warunki udzielenia finansowego wsparcia.
PODSTAWA PRAWNA
• Ustawa z 8 grudnia 2006 r. o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni i domów dla bezdomnych (Dz.U. z 2006 r. nr 251, poz. 1844).